Vállalkozás hvg.hu 2019. március. 26. 07:49

Kiszámolták, mekkora nyugdíj járhat az átlagmagyarnak

Nemrég lett nyilvános a rendelet az új nyugdíjszorzókról, ebből pedig már kiszámolható, mekkora nyugdíj járhat. Ahhoz, hogy valaki 150 ezer forintnál többet kapjon, már több évtized munka kell olyan fizetésért, amilyen a legtöbb magyarnak nem volt.

Pár napja jelent meg az új nyugdíjszorzókról szóló rendelet, amelyek segítségével a ledolgozott években szerzett jövedelemhez igazítják a havi nyugdíjat. A napi.hu ez alapján kiszámolta, hogy egy most nyugdíjba vonuló ember mennyi pénzre számíthat.

A nyugdíj természetesen attól függ, hogy milyen volt az ember fizetése – a fiktív példával azt nézték meg, milyen nyugdíjra számíthatna az, aki az elmúlt évtizedekben mindig az aktuális átlagbért kapta meg. Aki harminc év munka után ment nyugdíjba, annak 147-150 ezer forint jutna, aki viszont 35 év munkaviszonyt tud felmutatni, annak 158-161 ezer forint lehetne a havi járandósága.

Negyven év munkaviszony után már 173-177 ezer forint lehetne a havi átlagnyugdíj, 45 év után pedig 194-199 ezer forint járna.

Ennél azért valószínűleg a legtöbben kevesebbet kapnak, hiszen az emberek többsége most az átlagfizetésnél kevesebbet keres, és ez így volt az elmúlt évtizedek nagy részében is. A KSH adatai szerint 2017-ben a nyugdíjasok 31,6 százaléka havi 100 ezer forintnál kevesebbet kapott, 66,6 százalékuknak pedig nem jutott havonta 140 ezer forint.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

Címkék
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?