Vállalkozás hvg.hu 2019. március. 08. 11:27

Kiesett a pikszisből a NER egyik kedvenc építőipari cége

A Seszták Miklós volt fejlesztési miniszter alá tartozó Nemzeti Sportközpont visszatérő megrendelő volt a Penta Industry Kft.-nél, de röviddel azután, hogy Seszták városában, Kisvárdán kitették őket a stadionberuházásból, a szolnoki Atlétikai Centrum szerződését is felmondták.

A 24.hu információi szerint a Penta – röviddel azután, hogy Kisvárdán, az ottani stadion építésének utolsó szakaszában kitették a beruházásból – Szolnokon is leállította az építkezést. A cég szerint „előre nem látható gazdasági események” akadályozták a teljesítésben.

A szolnoki polgármester 2017 októberében írta alá a Pentával az Atlétikai Centrum kivitelezésére szóló szerződést. A beruházás során egy 8 sávos, nemzetközi versenyek megrendezésére alkalmas pálya, egy 512 férőhelyes lelátó és egy atlétikai iroda-öltöző épül. Szolnoknak a munkálatokra a közbeszerzés nyertesének kihirdetésekor nem volt pénze, ám a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházásnak nyilvánította a centrumot, és teljesen átvállalta a költségeket.

Az építkezés már tavaly nyáron csúszott, végül 2018 novemberében, 40 százalékos készültségi foknál állt le – akkor, mikor az eredeti tervek szerint már át kellett volna adni a létesítményt. Az önkormányzat Szalay Ferenc polgármestert bízta meg az átvilágítással és a 135 millió forintos késedelmi és meghiúsulási kötbér behajtásával.

A Penta bevételei 5,4 milliárd forintról 11,4 milliárdra nőttek 2016-ról 2017-re, a Seszták Miklós korábbi fejlesztési miniszter alá tartozó Nemzeti Sportközpont visszatérő megrendelő volt náluk. Kisvárdán, épp Seszták városában azonban a Penta először a bolondját járatta az önkormányzattal, majd átadták a stadiont, de az még nem volt kész. A képviselő-testület szeptemberben zárt ülésen szavazta meg, hogy azonnali hatállyal megválnak a Seszták Miklós minisztersége alatt szédületes karriert befutó cégtől, és felmondták a teljes, 2,4 milliárd forintos szerződést.

Leleszi Tibor polgármester bejelentette, hogy a Penta Industry nem kapja meg a beruházási összeg utolsó részletét, 240 milliós forintot, sőt még 500 millió forintos kötbért is követelnek. A papírokból kitűnik, hogy a Penta Industry az alvállalkozóknak is tartozik, ezeket állítólag a visszatartott kötbér sem fedezné.

A céghez kötődik a Ménesi úti Fidesz-bölcső Bibó-kollégium felújítása is, a kivitelezésben jelentős csúszás állt be, és költségnövekedés is volt.

A kisvárdai stadionépítés ötlete 2014-ben vetődött fel először. Seszták Miklós akkori fejlesztési miniszterként sikeresen lobbizott a stadionépítésért, és a központi költségvetésből első körben felújítására elkülönített 120 millió forintos keret a végére több mint hússzorosára, 2,5 milliárdra nőtt úgy, hogy a 2 milliárdos állami forráshoz Seszták minisztériuma tett még félmilliárdot. Mivel a Penta két év alatt még félkészre sem tudta felhúzni a XV. kerületi orvosi rendelőt, ezért az XV. kerületi önkormányzat is szerződést bontott a céggel. A tulajdonos, Ramor Gábor Frigyes 2017-ben 117 millió forint osztalékot vett fel a cég nyereségéből, tavaly pedig két cégre választotta szét a Pentát, az UNIT Építő Zrt.-re, illetve az Octa Vertical Kft.-re.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.