A dolgozók ebből kevéssé profitáltak.
Az elmúlt két évtized legnagyobb sztrájkja sem változtat azon, hogy az Audinak is köszönhetően Győr-Moson-Sopron megyében ment végbe Magyarországon a legnagyobb GDP-növekedés – írja a Portfolio. A portál azt vizsgálta, hogy az Eurostat legfrissebb, 2016-os, vásárlóerőhöz mért adatai alapján melyik magyarországi megye közelített a legjobban az unió átlagos fejlettségi szintjéhez.
Az Audi-hatás (és a kapcsolódó beszállítók odatelepülése) nyilván nagy szerepet játszott abban, hogy Győr-Moson-Sopron megye fejlettsége messze minden megyénél nagyobb arányban, 24 százalékponttal nőtt a 2007-2016 között eltelt tíz évben - derül ki az elemzésből. A megye 2007-ben még az EU-átlag 68 százalékán volt, 2016-ban már 92 százaléknál járt. A második helyen is két dunántúli megyét találunk: Vas és Fejér is 13-13 százalékponttal zárkózott fel. Érdekes, hogy egy másik nagy autóipari centrumnak, a Mercedes-Benz kecskeméti gyárának helyet adó Bács-Kiskun csak 12 százalékkal tudott közeledni az uniós átlaghoz.
Budapest ugyan jócskán az uniós átlag felett volt már 2007-ben is, az elmúlt tíz évben azonban mindössze 5 százalékpontot tudott emelkedni, így 2016-ban 136 százalékon állt, ráadásul az utolsó három évben ez a mutató 8 ponttal vissza is esett. Így is nagy a kontraszt Pest megyével, amely 2016-ban csupán az EU-átlag 54 százalékán állt – ez magyarázhatja, hogy 2020 után a két terület már elkülönülten pályázhat uniós pénzekre, hiszen most még a fejlett főváros miatt a körülötte fekvő terület is elesik a támogatások legnagyobb részétől.