Vállalkozás hvg.hu 2019. január. 18. 09:02

Hazai cégeket is lefagyaszthat a Brexit

2004 és 2016 között folyamatosan növekedett Magyarországon az Egyesül Királyságbeli befektetők száma, ráadásul a hazai átlagnál jóval nagyobb vállalkozások érkeztek.

A Brexit által keltett bizonytalanság egyértelműen meglátszik a céginformációs mutatókban. Jelenleg mintegy 2300 olyan cég található Magyarországon, amelynek közvetlen tulajdonosai között nagy-britanniai címmel rendelkező céget vagy magánszemélyt találunk. Ha hozzávesszük az összetett tulajdonosi láncokat és a közvetett kapcsolatokat is, akkor összesen 2900 cég köthető a szigetországhoz tulajdonosi vonalon. Ráadásul, a hazai átlagnál jóval nagyobb vállalkozások az érintettek, ennek a 2900 cégnek komoly szerepe van nemzetgazdasági szinten is.

Opten

A Brexit hatása nemcsak a cégszám-növekedés megtorpanásában látszik; az országhoz köthető cégek alkalmazotti létszáma is csökkent. 2016 júniusában még 73 ezer alkalmazottat foglalkoztattak a brit érdekeltségű cégek Magyarországon, míg jelenleg már csak 69 ezret. Ez ellentétes a hazai általános trenddel, hiszen összességében valamelyest növekedett az alkalmazottak száma Magyarországon.

A magas cégszámból és alkalmazotti létszámból jól látszik, hogy már a tulajdonosi szerkezeteket vizsgálva is milyen komoly kötődése van Magyarországnak az Egyesült Királysághoz – írja az Opten elemzése. „Valójában ez csak a jéghegy csúcsa, az export/import folyamatokon keresztül és a közvetetett beszállítói láncokon keresztül jóval nagyobb kapcsolódási kör azonosítható a cégek mikrogazdasági szintjén is.”

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a teljes EU-s és globális piac hullámokat vethet több potenciális Brexit szcenárió esetén is, akkor látható, hogy bizony tömegeket érinthet Magyarországon is a Brexit kimenetele. A folyamatnak viszont nemcsak vesztesei, nyertesei is lehetnek. Például az árfolyamváltozás jótékony hatással bírhat bizonyos cégekre, míg más vállalkozások számára akár végzetes is lehet, de a vámszabályok esetleges változása is erősen szórhatja a piaci mezőnyt.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.