Egy kft. többségi tulajdonosa nyugdíjas társas vállalkozóként dolgozik a cégben. Az ügyvezető a kisebbségi tulajdonos, de ő személyesen nem működik közre, és most az ügyvezetésről is szeretne lemondani. A többségi tulajdonos így ügyvezető és személyesen közreműködő is lesz. Jogszerű-e ez? A többségi tulajdonos elláthatja-e a személyes közreműködését munkaviszonyban akkor, ha az ügyvezetést munkaviszonyban végzi? – kérdezték az Adózónától.
Az első kérdésre egyszerű a válasz: nincs akadálya annak, hogy a tulajdonos munkaviszonyban lássa el az ügyvezetői teendőket, annak ellenére sem, hogy nem lesz meg az alá-fölérendeltségi viszony. Sőt, ha a kft. átalakulna egyszemélyes társasággá, abban az esetben is jogszerű megoldás lenne.
A másik felvetés jóval összetettebb. Ha a kft. ügyvezetője munkaviszonyban végzi a vezető tisztségviselői feladatokat és egyidejűleg más munkát is végez, melyet nem munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban lát el, akkor "többes jogviszonyban" állónak minősül. De ha a vezető tisztségviselést megbízási jogviszonyban végezné, mellette személyesen is közreműködne a társaságban (nem munkaviszonyban és megbízásban), és más cégnél heti 36 órás munkaviszonyban is állna, akkor társas vállalkozónak minősül, a másik cégnél pedig a munkaviszonyra vonatkozó szabályok az irányadók.