Mindenki azt várta az őszi adócsomagtól, hogy legyenek benne az öngondoskodást és a munkáltatók egészségcélú támogatását ösztönző módosítások.
2019. január 1-től két juttatással számolhatnak a munkáltatók: a SZÉP Kártyával és az önkéntes egészségpénztárakba célzott szolgáltatásra fizetett támogatással. A most benyújtott adócsomag többek között az utóbbira vonatkozóan tartalmaz pontosítást.
Mostanáig sok cég HR-politikájában nagy szerepet kapott a munkavállalók egészségmegőrzése, prevenciós célú szűrések biztosítása. „A vállalatoktól nagyon sok kérdés érkezik hozzánk, a többségük tanácstalan. Pedig a célzott szolgáltatások révén a munkáltató változatlan adóteher mellett tudja támogatni dolgozói egészségcélú költéseit jövőre is” nyilatkozta ezzel kapcsolatban Vargha László, a Patika-csoport pénzügyi igazgatója a Piac&Profitnak.
A tagdíjból a kasszák levonják a működési költséget, ami általában 4–6 százalék között mozog, a maradékot pedig jóváírják a tag egyéni számláján. A befizetéshez az állam is hozzátesz plusz 20 százalékot szja-visszatérítésként, a tagok pedig a teljes összeget egészség- és önsegélyező szolgáltatásokra költhetik az egészségkártyájukkal, akár 25–30 százalékos szolgáltatói kedvezménnyel. A kasszák a pénztártagok vagyonát magyar állampapírokba fektetik.
Az október 19-én megjelent módosítást követően kiderült az is, hogy a támogatás után a munkavállalónak is kell adót fizetnie, de jogosulttá válik adókedvezményre is. Ettől függetlenül az a vállalat, amelynek lényeges, hogy a munkavállalója a gyors és hatékony magánegészségügyben gyógyuljon, vagy rendszeresen eljárjon szűrővizsgálatokra, élhet a tagdíj-kiegészítés lehetőségével. Ennél azonban kedvezőbben, 40,71 százalékkal adózik a célzott szolgáltatásra befizetett összeg, amellyel ugyanezek a célok éppúgy támogathatók, mint eddig.
A különbség mindössze annyi – és emiatt tűnik úgy, hogy sok vele az adminisztráció –, hogy az így fizetett összeg nem kerül a tag egyéni számlájára, és nem költhető korlátlanul bármilyen szolgáltatásra, ami a pénztár portfoliójában szerepel.
Vargha szerint új korszakba léphetnek a kasszák: „Gondoljunk csak arra, hogy eddig az 1000 főt foglalkoztató cég akár 30 juttatási lehetőséget is felkínált a munkavállalóinak, amiből mondjuk százan választották a pénztári hozzájárulást. Jövőre más lesz a helyzet: a kínálatban szerepelhet a célzott szolgáltatás vagy a SZÉP Kártya egyenlegei. Nehéz felmérnünk, mi lesz a felszabadult pénzmennyiség sorsa, de azt gondolom, hogy a nagy munkáltatók zöme az egészséges munkaerőre voksol.”