A pénzintézetek érdekképviseletének nem tetszik a lépés. Pedig legnagyobb tagjának, az OTP-nek a vezetője napközben még nem látott problémát a lakástakarékok megfojtásában.
A Magyar Bankszövetség is reagált a nyugdíj- és a lakás-takarékpénztári rendszer átalakítására. Egy mai konferencián derült ki, hogy a nyugdíjpiacra is beléphet az állam, az Államadósság-kezelő Központ ugyanis ezt javasolja a kormánynak, hogy fellendüljön a szegmens. A lakás-takarékpénztári kedvezmények megszüntetéséről pedig rohamtempóban szavazott a parlament.
A szövetség közleményében azt írta, a felelős gazdálkodás fontos sarokköve a megtakarítás.
Senki által nem vitatott tény, hogy ha sikeres gazdaságot és fenntartható fejlődést akarunk, akkor erősítenünk kell a megtakarítási hajlandóságot és képességet
– fogalmaznak.
Ezért a Magyar Bankszövetség két szempontra hívja fel a kormány figyelmét:
- a cafeteria rendszerébe állítsák vissza a kedvezményes munkáltatói befizetések lehetőségét,
- a most megszüntetett lakás-takarékpénztári forma helyett, szakmai egyeztetés alapján legyen lehetőség olyan új konstrukció mihamarabbi közös kialakítására, amelyben a magyar családok, a gazdaság és az állami költségvetés közös érdekeit szolgálva, az állami támogatás a legjobb hatásfokkal működhet hosszú távon.
Erre a szervezet szerint azért van szükség, hogy
- erősödhessen a felelős gazdálkodás,
- nőjön a társadalom pénzügyi edukációs felkészültsége,
- legalább fennmaradjon a megtakarítások volumene.
A szövetség úgy érvel, a lakás-takarékpénztári megtakarítás az elmúlt két évtizedben a pénzügyi tudatossági stratégia egyik legelfogadottabb és legnépszerűbb eszközévé vált. Magyarországon a lakás-takarékpénztári rendszeren keresztül eddig több, mint 3,7 millió lakás-előtakarékossági szerződést kötöttek. A lakástakarékok által a kezdetektől kifizetett összeg mintegy 2 ezer milliárd forintra rúg. Ebből körülbelül 1 millió család valósíthatta meg lakáscéljait.
A Bankszövetség szerint a lakás-takarékpénztári termék jelentős szerepet játszik a gazdaság fehérítésében is, hiszen a pénz felhasználását mindenkor számlával kell igazolni. A lakás-takarékpénztári rendszer ezáltal jelentős áfajövedelmet csatornázott be az állami költségvetésbe. Számításai szerint a rendszer közvetlen és közvetett hatásain keresztül a támogatási kiadásokat tartósan meghaladóan járul hozzá a költségvetés bevételi oldalához.
A Bankszövetség legnagyobb tagjának, az OTP Banknak a vezetője, Csányi Sándor pár órával korábban a hvg.hu-nak nyilatkozva még nem talált kifogásolnivalót a lakástakarékok állami támogatásának megszüntetésében:
Csányi Sándor a lakástakarékokról: Meccsen voltam tegnap, nem látok problémát
Az OTP vezetője a hvg.hu-nak elmondta: az állami támogatás megszüntetéséről nem egyeztettek előzetesen a Bankszövetséggel.
Ami a nyugdíjpénztárakat illeti, a szervezet kiemeli, a nyugdíjpénztári takarékosság a felelős egyéni, családi gazdálkodás kiemelkedően fontos, hosszú távú összetevője, és a nyugdíjpénztárakba kerülő források évtizedekre biztosítják a magyar állampapírok, kötvények és tőzsdei befektetések jól kiszámítható fedezetét, így a magyar gazdaság szabad fejlesztésében kulcsszerepet játszanak.
A lakástakarékok állami támogatásának megszüntetéséről itt olvashatnak bővebben.