Ismét a magyar érdek ellen dolgozik Brüsszelben a hazai baloldal – vélekedett a pénzügyminiszter helyettese arról az adóügyi javaslatról, amely Szanyi Tibor szocialista képviselő közreműködésével készült.
Tállai András a Magyar Időknek azt mondta: az uniós áfaszabályok átalakítása százmilliárdokban mérhető veszteséget okozna a honi közkasszának, miközben egyetlen célja, hogy Brüsszel keretek közé szorítsa a magyar gazdaságpolitikát és megszüntesse azt az előnyt, amelyet hazánk az elmúlt években más uniós országokkal szemben alakított ki magának. Ha Brüsszel elvenné az adópolitika meghatározásának jogát, az a magyar adókedvezmények eltörlésével fenyegetne.
Amint arról a hvg.hu is beszámolt, az Európai Parlament 25 százalékban maximálná a tagállamokban az általános forgalmi adó kulcsát. Az uniós parlament két jogszabálytervezetről szavazott. Az egyik az egységes piacon belüli kereskedelmet egyszerűsíti, elsősorban a kis- és középméretű vállalkozások számára. A másik egyértelműbb áfakulcsrendszert hozna létre. Ha az Európai Tanács is elfogadja ezt – ők hozzák meg a végső döntést a kérdésben –, az elég negatívan érintené a magyar kormányt, ugyanis évek óta az egyik legstabilabb bevételi forrása a 27 százalékos áfából származik – ami a legmagasabb Európában. A 15 és 25 százalékos érték közé rögzítendő általános kulcson túl a javaslat szerint minden tagállamnak lehetősége lesz két kedvezményes kulcs és egy 0 és 5 százalék közötti kulcs alkalmazására is.
Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő parlamenti felszólalásában – ő jegyezte az áfacsökkentős jelentést – hangsúlyozta, hogy a kedvezményes adómérték alkalmazásának a végső fogyasztók javára és a kkv-k támogatására kell történnie. „A Szocialisták és Demokraták frakciója számára különösen fontos volt, hogy a kedvezményes adókulcsok alkalmazása esetén a szociális és környezetvédelmi szempontokat figyelembe vegyék a tagállamok, és hogy ne engedjük a káros vagy luxustermékek kedvezményezettségét.”
Tállai most Szanyinak üzent a Magyar Időkben. „Nagyon nehéz hozzászokni ahhoz, hogy az Európai Parlament balliberális magyar képviselői rendre más országok érdekeit próbálják kiszolgálni, és mindig a magyar társadalom érdekének kárára” – mondta a politikus, hozzátéve: a téma kapcsán külön kell választani a politikai törekvéseket és a szakmai kérdéseket. Előbbiek ügyében jó tudni, hogy az unióban egy ideje erős adóverseny zajlik, a tagállamok közötti rivalizálás a befektetőkért és a munkaerő megszerzéséért vagy éppen megtartásáért folyik.