Korlátozott a szakképzés a Miskolci Egyetemen, ezért a fiatalok a fővárosba vagy Debrecenbe mennek tanulni – és vissza sem térnek Borsodba.
Török Dezső, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke a Magyar Hírlapnak nyilatkozott arról, hogy a megyében már 5 százalék felett van a munkanélküliek aránya, és a kormányhivatal csaknem harmincezer álláskeresőt tart nyilván. „Borsod megyében egyszerre van jelen a munkanélküliség és a munkaerőhiány. Egyre több cég települ be, amelynek szakképzett munkaerőre van szüksége, problémát jelent azonban, hogy a Miskolci Egyetemen csak korlátozottan folyik szakképzés” – magyarázta Török. Emiatt a fiatalok egy része elmegy Budapestre vagy Debrecenbe, ahonnan viszont nagy valószínűséggel nem jönnek vissza. A cél most az, hogy minél többen szerezzenek helyben szakképesítést, és a kisgyermekesek számára részmunkaidős állásokat alakítsanak ki.
„Továbbra is az ipar és a mezőgazdaság fejlesztése a legfontosabb annak érdekében, hogy a Borsod megyében élőknek munkát biztosítsunk, és ezáltal helyben maradjon a lakosság” – szögezte le az elnök. A megyei foglalkoztatási paktum megvalósítására egyébként 2,3 milliárd forintot nyertek el, ebből forrásokat biztosítanak a szakképzésre, felnőttképzésre, emellett lehetőség van egy kilencvennapos gyakorlati munkatapasztalat-szerzésre is. Utóbbi lényege, hogy a megyei önkormányzat a foglalkoztatási forrásból finanszírozza a dolgozók bérét és járulékát. Ha pedig a munkáltató elégedett, tovább tudja foglalkoztatni támogatással, így próbálják segíteni a kis- és közepes vállalkozókat.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel