Vállalkozás hvg.hu 2018. szeptember. 10. 14:27

Éppen a Zsolnayak maradhatnak részvény nélkül a Zsolnay-gyárban

Az ügyhöz az Orbán családnak dolgozó ügyvédi irodának is köze van.

Kizárnák a Zsolnay-örökösöket a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt.-ből – adta hírül a 24.hu az OK!PÉCS értesülésére hivatkozva. A portál szerint a lépésre a néhány nap múlva esedékes rendkívüli közgyűlésen kerülne sor, a cég jogi képviselője szerint azért, mert Mattyasovszky-Zsolnay Viktor és Mattyasovszky-Zsolnay Zsófia visszaéltek a Zsolnay névvel és -védjegyekkel. A hivatkozási alap egy elsőfokú bírósági ítélet. Az örökösök részesedése minimális, hiszen a többség, a részvények 80,3 százaléka a szír származású, svájci-magyar órakereskedő Bachar Najarié, 19,5 százalék pedig a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt., azaz a pécsi önkormányzat kezében van.

A két örökös visszautasította a védjeggyel való visszaélésről szóló állítást, szerintük éppen ellenkező a helyzet: Najariék készülnek arra, amivel őket próbálják besározni. Újabb védjegybejelentéseket észleltek, „amelyeknek más célja aligha lehet, mint hogy azok birtokában Pécs városa, pécsi cégek és tisztességes pécsi vállalkozások zsarolhatóvá váljanak névhasználati követelésekkel a gyár többségi tulajdonosa által” – írták az OK!PÉCS-en.

A védjegyügyet az SBGK Ügyvédi Iroda intézi. Ez az az iroda, amelyik az Orbán családnak is dolgozik, és a Lázár-féle Miniszterelnökségnek közbeszerzési, jogi tanácsadókat adott uniós és költségvetési pénzekből támogatott projektekhez. A kétszer (csaknem) 5 milliárd forintos megbízást csak nemrég szüntette meg Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, aki  úgy kalkulált, hogy a külsősöknél olcsóbban is meg tudja oldani a feladatot.

A kiújult háború közben csehül áll a Zsolnay:

  • a tulajdonosok júliusban úgy döntöttek, hogy 538 milló forinttal, 1,6 milliárdra csökkentik a jegyzett tőkét,
  • a cég forgalma 368 milliót tett ki, ami jóval kevesebb az előző évben elért 638 milliónak,
  • majdnem két évi forgalomnak megfelelő porcelán fekszik a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúrában,
  • a gyár exportja pedig a múlt évben 6 millió forintra aszott.
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.