Vállalkozás hvg.hu 2018. szeptember. 03. 15:13

Négy szombat lesz még idén munkanap – mutatjuk, mire kell felkészülni

Idén még négy szombatot kell munkavégzéssel tölteniük az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalóknak. Az Adózóna összegyűjtötte, milyen következményei vannak a munkanap-áthelyezéseknek.

Ugyan már csak négy hónap van hátra az évből, négy olyan szombat is lesz, amikor dolgozni kell:

  • október 13. (október 22. helyett)
  • november 10. (november 2. helyett)
  • december 1. (december 24. helyett)
  • december 15. (december 31. helyett)

A szombati munkanapokra az általános munkarendben, vagyis hétfőtől péntekig dolgozóknak kell figyelniük. Ha a munkáltató októberre egyhavi munkaidőkeretet rendel el, megteheti, hogy egy másik szombatot jelöl ki munkanapnak, vagy beosztja a munkavállalót rendes munkaidőben történő munkavégzésre arra a hétköznapra, amikor egyébként nem kellene dolgozni.

Egy általános teljes napi munkaidőben dolgozó munkavállaló esetén a hatnapos munkahéten a teljesítendő munkaidő a beosztás szerint 48 óra, ezért nem lehetne rendkívüli munkaidőt elrendelni. A törvény azonban megengedi, hogy azon a héten, amikor a szombat is munkanap a heti munkaidő legmagasabb mértékére vonatkozó szabályoktól eltekintsenek. Ezért akár mind a hat munkanapon teljesíthető a napi maximális, 12 órás munkaidő, így szabályosan elrendelhető e hetekre 6×12 óra, azaz 72 óra munkaidő.  

A munkáltató – mivel ő rendelkezik a szabadsággal 7 munkanapot kivéve –, nyugodtan megteheti, hogy szabadságot ad ki az áthelyezett munkanapra az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállaló részére. Arra kell ügyelnie, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt 15 nappal közölni kell.

További részleteket az Adózónán olvashatnak.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.