Amikor megállapítják, hogy mennyi a családi gazdaság tagjainak jövedelme, az adóév utolsó napján meglévő létszám a fontos, ez pedig okozhat problémákat. Ennek a részleteit mutatta be az Adózóna.
Az adótörvény szerint a családi gazdálkodó jövedelmét úgy lehet kiszámolni az adóbelláskor, hogy az őstermelői tevékenységből származó bevételből kivonják a kiadásokat, és ezt a számot el kell osztani a családi gazdaságban közreműködő tagok számával. Ebből kiindulva kell megállapítani családtagonként a jövedelmet.
A létszámadatoknál azokat lehet figyelembe venni, akik az adóév utolsó napján a családi gazdaság tagjai voltak. Fontos azt is tudni, hogy nincs jelentősége annak, hogy a magánszemély mikor válik a családi gazdaság tagjává, így például a szeptemberben belépő tagra is ugyanannyit lehet osztani, mint arra, aki az adóév egészében tagja volt a családi gazdaságnak. Ez a gyakorlatban tehát azt jelenti, hogy új családtagot is be lehet vonni a családi gazdaságba.
A gazdálkodó család tagjai az éves jövedelmüket csak azonos jövedelemszámítási szabályok szerint állapíthatják meg.
Az Adózóna részletes példán mutatta be: előfordulhat olyan helyzet, hogy a családi gazdaságba évközben belépő magánszemély átalányadózó volt, és miatta a többi családtag sem élhet nyilatkozattételi jogával, mivel a belépő tag bevétele meghaladta a nyilatkozattételre jogosító 4 millió forint bevételi értékhatárt.