Vállalkozás Németh András 2018. május. 07. 15:30

Emlékszik a futballbírót lerohanó pisztolyos klubtulajdonosra? Valódi bohócból lett oligarcha

Németh András
Szerzőnk Németh András

A grúziai görög családból származó Ivan Szavvidisz ma már két országban él: Oroszországban és Görögországban is jelentős érdekeltségei vannak, s mindkét hazájában beleásta magát a politikába.

Ellenfelei azzal vádolják, azért vásárolja fel Szaloniki kikötőjét, hogy Moszkva érdekeinek megfelelően kiszorítsa a NATO-t a Balkán egyik legfontosabb kapujának tartott városból.

Nagy feltűnést keltett március közepén Ivan Szavvidisz, orosz-görög oligarcha, a PAOK Szaloniki fociklub tulajdonosa: amikor a bíró az AEK Athén elleni meccs utolsó perceiben a csapata ellen fújt, az övén egy pisztollyal befutott a pályára, s addig vitatkozott a játékvezetővel, amíg a megrémült sípos ember vissza nem vonta döntését.

Szavvidisz gyepen elért győzelme nem volt tartós: a szövetség büntetőpontokkal sújtotta a 2012-ben Szavvidiszhez került Szalonikit, az üzletembert pedig három évre eltiltotta a görögországi futballpályák látogatásától.

A pisztolyos jelenet egyáltalán nem jellemző az 59 éves üzletemberre: nem szokott veszteni, s igyekszik elkerülni a feltűnést is. Viszont kitartó és céltudatos: 14 éves korában elköltözött a grúziai görög közösséghez tartozó családjától, s eleinte bohócként, majd a doni állami dohánygyár munkásaként kereste kenyerét. Közben esti kurzusokon tanult, s amint szétesett a Szovjetunió, több görög társával együtt elindult, hogy felfedezze az őshazát, Görögországot.

S ha már a grúziai görögök hagyományosan dohánytermesztéssel foglalkoztak, a rossz nyelvek szerint Szavvidisz be is kapcsolódott a csempészetbe: eleinte kishajókon, majd konténerhajókon vitték a dohányt a görög kikötőkbe. Bár még senki sem bizonyította, hogy Szavvidisz is részt vett volna a grúz maffia által szervezett illegális dohányexportban, az tény, hogy három évvel később ő lett az egykori Szovjetunió legnagyobb dohánygyárának számító üzem vezetője, majd többségi tulajdonosa, ehhez pedig aligha cigarettasodróként kereste meg a milliókat.

A céget viszont jól vezette, nem véletlen, hogy idén márciusban a Japan Tobacco 1,6 milliárd dollárért megvette tőle a közben Donszkoj Tabak névre átkeresztelt vállalatot. Közben az orosz politikába is beszállt: 1998-ban a rosztovi terület parlamentjébe került be, majd 2003-ban és 2007-ben már a moszkvai törvényhozásban szerzett képviselői helyet, természetesen a Putyin mögött álló Egységes Oroszország jelöltjeként. Az üzletember a külügyi bizottság tagja volt, s őt választották meg az oroszországi görög közösségek elnökévé. Moszkvai vélemények szerint az oligarcha immár az orosz államfő belső bizalmi köréhez tartozik, így aligha kell tartania vagyona megcsappanásától.

A dohánygyár eladása után Szavvidisz még nagyobb figyelmet fordíthat Szalonikire, ahol az utóbbi nyolc évben alaposan bevásárolt. A kikötő és a hozzá tartozó raktárközpont, valamint a focicsapat mellett megvett egy luxushotelt, egy dohánygyárat, egy palackozóüzemet, s az ő tulajdonában van a legjobb tengerparti ingatlanok egy része is.

AFP / Sakis Mitrolidis

S miközben a görög újságok kitaláltak egy új szót, az „Ivanaptikszit” – ami azt jelenti, hogy valaki Ivánnak köszönhetően gazdagodik meg – a lapok arról is egyre többet írnak, hogy egy hivatalosan 760 millió dolláros vagyonnal rendelkező üzletember miképpen volt képes megszerezni ekkora görögországi vagyont.

Sokaknak – köztük az athéni amerikai nagykövetségnek – megvan a válasza is. Szerintük a magát Szaloniki megmentőjének álcázó és a városban valóban népszerű Szavvidisz a valóságban a putyini Oroszország érdekeit valósítja meg a Balkán déli részén. S nem csak azzal, hogy Szavvidisz igyekszik kiszorítani a stratégiai elhelyezkedésű szaloniki kikötőből a NATO-t, hanem azzal is, hogy állítólag igyekszik egymás ellen kijátszani a leginkább EU-párti görög politikai erőn, az Új Demokrácián belüli érdekcsoportokat. Szavvidisz annak ellenére sikeres lett Görögországban, hogy az átlagos görög oligarchákkal ellentétben nem családi örökségként kezelte, hanem önerőből teremtette meg vagyonát.

AFP / Nurphoto / Wassalios Aswestopoulos

Az ismerősei szerint igencsak vallásos Szavvidisz semmit sem sajnál fiaitól, Georgiosztól és Nikosztól. Amikor például a 24 éves Georgiosz tavaly elvette feleségül az orosz Jana Hugyakovát, az ara gyöngyökkel és kristályokkal kivarrt ruhában járult az oltárhoz, s a hatszáz vendég részvételével rendezett lakodalmat az újságírók az év esküvőjének titulálták. A vendégek névsora pedig megmutatta, hogy Szavvidisz igazi úr Szalonikiben: többek között Kosztasz Karamanlisz volt görög kormányfő, Panosz Kammenosz védelmi miniszter, valamint Jiannisz Butarisz, szaloniki polgármestere is tiszteletét tette a bazi nagy görög lagziban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?