Ideiglenesen visszaeshet a magyar sertéshús és húskészítmények exportja, és csökkenhet az élősertés felvásárlási ára is az afrikai sertéspestis következtében életbe lépett korlátozások miatt – mondta Bognár Lajos országos főállatorvos.
Ahogyan azt korábban megírtuk: Szerbia, Japán, Tajvan, Szingapúr és Dél-Korea is kitiltotta piacáról a magyar sertéshúst és sertéstermékeket, miután Heves megyében egy vaddisznó tetemében kimutatták az afrikai sertéspestis vírusát. A korlátozás azonban az ország egész területére vonatkozik.
Bognár Lajos elmondta: az eddigi tapasztalatok alapján csökkenni fog az élő sertés felvásárlási ára, de az áresés nem lesz tartós. Hozzátette, keresni fogják az érintett vállalkozások támogatásának lehetőségeit az európai uniós jogszabályoknak megfelelően. Jelezte, a vizsgálat még tart, de az afrikai sertéspestis megjelenését Magyarországon felelőtlen emberi magatartás okozhatta, a vírus valószínűleg élelmiszerhulladékkal kerülhetett a vaddisznók közé.
Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) társadalmi elnöke az MTI-nek elmondta, hogy Japán, Tajvan és Szerbia jelentős exportpartnernek számít, ezek az országok a 2017-es 110 milliárd értékű magyar sertéshúsexportnak csaknem harmadát jelentették. Hozzátette, hogy rövid távon elkerülhetetlen a piaci árcsökkenés, mivel közel 50 ezer tonna hús értékesítésére kell új csatornákat találniuk az érintett cégeknek, ugyanakkor az új értékesítési lehetőségek megtalálásáig túlkínálat jellemzi a piacot, amely az élő sertés és a tőkehús árára is kihatással lesz.