Az NHK japán tévétársaság csak most hozta nyilvánosságra a hivatalos munkaügyi vizsgálat eredményét, amely megerősítette, hogy a munkahelyi túlterheltség miatt kialakult szívpanaszok okozták Miva Szado újságíró halálát.
Maszahiko Jamaucsi, a társaság hírszerkesztőségének vezető munkatársa a család kérésével indokolta, hogy miért csak most, négy évvel a történtek után hozták nyilvánosságra az esetet. Az elhunyt riporter hozzátartozói ugyanis azt szerették volna elérni, hogy soha, senki gyermekével ne ismétlődhessen meg hasonló tragédia.
Niva Szado havi 159 túlórája mellett mindössze két napot pihent a halálát megelőző hónapban, amikor a tokiói választások eseményeit követte figyelemmel – írja a Japan Times. Az NHK elismerte, hogy munkaszervezési rendszere nem megfelelően működödik, különösen a választások idején ütköztek ki a a javítást igénylő hiányosságok.
Tavaly decemberben már volt egy hasonló eset
Akkor a Dentsu hírdetési ügynökség túlhajszolt munkatársa választotta az öngyilkosságot.
Mama, miért olyan nehéz minden?
– írta búcsúlevelében a 24 éves japán lány, majd kivetette magát az ablakon. Havonta több mint száz túlórája volt.
Olykor hajnali ötre ért haza, és reggel már bent dolgozott az irodában. Ennek nem lett volna szabad megtörténnie – jelentette ki a főnöke, aki benyújtotta lemondását. Korábban a japán kormány is elítélte a Dentsu hirdetési ügynökséget, mert ott a munkatársak szinte a halálba hajszolták magukat. Vagy a főnökök gyakoroltak rájuk ekkora nyomást?
Karoshi – így hívják Japánban azt, ha valaki halálra dolgozza magát. Ilyenkor előfordulhat, hogy leáll a szíve, de az is, hogy nem bírja a nyomást, és végez magával a szerencsétlen munkavállaló. Évente több mint 2000 karoshi halálról tudnak Japánban. A szakszervezetek szerint minden bizonnyal több az áldozat, de sem a családok, sem a cégek nem sietnek eldicsekedni azzal, hogy valaki halálra dolgozhatja magát a huszonegyedik században Japánban.
A kormány kritikája után munkaügyi ellenőrök lepték el a Dentsu irodáit. Felhívták a főnökség figyelmét a munkaügyi törvényekre. Csakhogy mi van akkor, ha a munkavállalók a saját akaratukból hajszolják magukat halálra? Legalábbis ezt mondják a főnökök. A valóságban gyakran arról van szó, hogy olyan sok feladatot adnak a munkatársaknak és olyan rövid határidőket, hogy a túlmunka szinte elkerülhetetlen. A munkaügyi vizsgálat után a Dentsu hirdetési ügynökség komoly engedményt tett: este tízkor lekapcsolták a villanyt az irodákban. Az alkalmazottak többségének ugyanis több mint 80 túlórája volt minden hónapban.
A kormány kétségbeesetten küzd a karoshi ellen, mert növekvő mértékben fogy Japán lakossága. Idén először egymilliónál kevesebb gyerek születik a távol-keleti szigetországban. A fiatalok jelentős része annyira a karrierjére koncentrál, hogy nem jut ideje a párkapcsolatra. Gyereket pedig alig vállalnak Japánban mondván: oly sok órát és energiát vesz igénybe a munkahely, hogy a családra már végképp nincs idő.