Vállalkozás MTI 2017. június. 28. 11:03

Lecsapott az MNB a Merkantil Bankra, több tízmilliós a bírság

A bankot a hitelezési gyakorlata miatt büntette meg a felügyeleti szerv, a kölcsönök ugyanis túlzott mértékű háztartási eladósodáshoz vezettek, és a banki hitelportfólióban lévő kockázatokat is növelték.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 58 millió forintra bírságolta a Merkantil Váltó és Vagyonbefektető Bank Zrt.-t (Merkantil Bank) az ügyfelek túlzott eladósodását gátló adósfék-szabályok megsértése miatt.

Az MNB szerdai közleménye szerint a Merkantil Bank a kapcsolódó adatszolgáltatási előírásokat is megsértette.

A jegybank hivatalból végzett célvizsgálata arra irányult, hogy 2015. január 1-jétől a pénzintézet betartotta-e a hitelezés és pénzkölcsönzés során a jövedelemarányos törlesztőrészletre (JTM) és a hitelfedezeti mutatóra (HFM) vonatkozó adósságfék-előírásokat. 

Az adósságfék-szabályok az igazolt nettó jövedelem és az ingatlan (vagy gépjármű) értékének függvényében korlátozzák a törlesztőrészlet és felvehető hitelösszeg nagyságát, így a forintalapú, ingatlanfedezetű jelzáloghiteleknél havi nettó 400 ezer forint alatti hiteligénylői jövedelem esetén a havi törlesztőrészlet legfeljebb a jövedelem 50 százaléka, a felvehető hitel összege pedig a megvásárolni kívánt ingatlan értékének maximum 80 százaléka, gépjárműnél 75 százaléka lehet. Az erőn felüli hitelterhek komoly pénzügyi és szociális problémákkal járhatnak, ezért JTM-rendelet pénzügyi stabilitási és fogyasztóvédelmi szempontból is fontos szerepet tölt be – olvasható az MNB közleményében.

A Merkantil Bank hitelezési gyakorlata a túlzott mértékű háztartási eladósodás és a banki hitelportfólióban lévő kockázatok növekedésének veszélyével járt – írták. Ezért arra kötelezték a pénzintézetet, hogy a hitelezést és pénzkölcsönzést, valamint jegybanki adatszolgáltatási tevékenységet a jogszabályoknak megfelelően végezze, továbbá dolgozzon ki olyan belső szabályozást és eljárásokat, amelyekkel betarthatóak a JTM-re vonatkozó előírások. 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.