Vállalkozás hvg.hu 2017. január. 23. 16:09

Gyógyszerhamisítás: nagyobb haszon, kisebb kockázat, mint a drogcsempészet?

Már nem csak a szexuális teljesítményt javító szereket hamisítják, bár kétségtelenül ezek a „piacvezetők”. A hamis gyógyszerek felkutatására létrejött nemzetközi kutatóintézet vezetője a napokban arra hívta fel a figyelmet, hogy már a méregdrága rákellenes gyógyszereket is manipulálják.

 Bernard Leroy elmondta: több német kórházban is kiderült, hogy a mellrákos betegeknek adott Herceptin, amiről azt hitték, hogy a Roche gyártmánya, valójában hamisítvány volt. Vannak olyan rákellenes gyógyszerek, amelyekkel az egy éves kezelés költsége meghaladja az ötvenezer eurót. A hamis gyógyszerek gyártása és forgalmazása óriási üzlet és kevésbé kockázatos, mint a kábítószerek csempészése. A legtöbb hamis szer Kínában és Indiában készül, a kamu gyógyszerek legnagyobb felvevő piaca pedig Afrika- írja a párizsi Le Figaro.

A vámosok világszervezete és a gyógyszerhamisítás elleni nemzetközi kutatóintézet 2012 óta hajt végre közös akciókat. Eddig 900 millió hamis terméket foglaltak le, amelyekért 400 millió dollárt zsebeltek volna be a forgalmazók. Legutóbb tavaly ősszel tíz napon át, 16 afrikai kikötőben vizsgálódtak. 243 konténert néztek át, 150-ben találtak hamis gyógyszereket. Ezek 38 százaléka fájdalomcsillapító, 26 százaléka malária elleni gyógyszer kamu változata volt és már az afrikai piacokra szánt szerek között is találtak rákellenes gyógyszernek feltüntetett hamisítványokat.

A lefoglalt tételek önmagukban is jelentősek, de sokkal inkább azt sejtetik, hogy mekkora lehet az a mennyiség, amely átcsúszik a vámon, és végül eljut a fogyasztókhoz, vagyis a betegekhez.