A dolgozók kialvatlansága több tízmilliárdos károkat okoz a világ vezető gazdaságainak. Dollárban számolva.
A kutatóintézet felmérése szerint a brit gazdaság évente 40 milliárd fontos veszteséget kénytelen elszenvedni a kialvatlan dolgozók miatt. Nem csekély összegről, a GDP 1,8 százalékáról van szó. Más megközelítésben ez azt jelenti, hogy kárba vész 200 ezer munkanap. A napi hat óránál kevesebbet alvók termelékenysége gyengébb, gyakrabban is hiányoznak a munkahelyükről, ráadásul körükben 13 százalékkal magasabb a váratlan elhalálozások száma, mint a 7-9 órát alvóknál.
A Rand Europe arra biztatja a munkaadókat, hogy szervezzenek felvilágosító kampányokat a munkatársaknak a pihentető és rendszeres alvás fontosságáról, a mobileszközök túlzott használatának ártalmairól. Sőt, ha szükségesnek érzik, a munkahelyeken alakítsanak ki pihenőszobákat, ahol a dolgozók enyhíthetik az alváshiányukat.
A felmérés készítői komoly érvekkel is szolgálnak: ha a hat óránál kevesebbet alvók csak egy órácskával képesek lennének megtoldani a pihenésre szánt időt, a brit gazdaság évi 24 milliárd fonttal jobb teljesítményt érne el – írja a BBC.
Az Egyesült Államokban ennél is rosszabb a helyzet, ott évente 411 milliárd dolláros a veszteség, a japánok 138, a németek 60, a kanadaiak 21,4 milliárd dollárral termelnek kevesebben a rossz alvók miatt. Az ideális alvásmennyiség a kutatók szerint 7-9 óra között van. Naponta.