A jól kiválasztott könyvelő vagy könyvelői szolgáltatás révén a cégvezető feladata egyszerűsödik, jobban tud az üzleti folyamatok irányítására fókuszálni. Íme, néhány jellemző, amit érdemes megvizsgálni a választás előtt.
Van néhány jellemző, amelyet érdemes átgondolni, mert ezeknek a szempontoknak az ismeretében könnyebb meghozni a döntést, hogy egyéni könyvelőre vagy több munkavállalót foglalkoztató könyvelőirodára van-e szükség – javasolják az RSM szakmai blogján.
1. Vállalkozás mérete
Nagyobb vállalkozásoknak érdemes olyan könyvelőirodát választani, ahol a könyvelők képzése folyamatos, kiemelt figyelmet fordítanak a naprakészségére, a kapacitás pedig a vállalati igényeinek megfelelően skálázható.
2. Feladatok komplexitása
Több informatikai megoldás is létezik, amelyek egyszerűsíthetik egy-egy vállalat életét, kérdés, mennyire érdemes ezeket alkalmazni. A szabályozás egyre inkább a digitális megoldások irányába mozdítja el a cégeket, azonban, ami működhet egy 20 fős cég esetében, az már nem feltétlenül jó megoldás egy 200 főt foglalkoztató cégnél.
3. Elvárások tisztázása
A könyvelési szolgáltatás nem merül ki csupán a számlák feldolgozásában, bevallások, beszámolók elkészítésében. A könyvelés mellett szükség lehet egyedi tanácsadásra, amely segít a cég folyamatainak felülvizsgálatában, ha szükséges, kiszervezésében vagy akár adózási kérdések tisztázására vagy adótanácsadásra. Fontos azonban megjegyezni, hogy a vállalkozás adótervezéshez kapcsolódó felülvizsgálata már nem könyvelési feladat, ez már az adótanácsadás körébe tartozik. Az adótanácsadás pedig csak megfelelő képesítéssel rendelkező szakemberrel végezhető. A megállapodásban egyértelműen kell jelezni, hogy a könyvelés mellett milyen egyéb tanácsadásra van szüksége az ügyfélnek. Minden esetben szerződésbe kell foglalni az elvárásokat, kötelezettségeket, árat a későbbi vitákat elkerülése végett.