Vállalkozás hvg.hu 2016. október. 01. 20:23

Ha így folytatódik, nem lesz, aki bútort építsen

A faipar és az asztalosipar is erősen szenved a munkaerőhiánytól, ha így megy tovább nem lesz, aki bútorokat készítsen.

Sokkal többen vállalnak külföldön munkát, mint amennyien végeznek az egyetemen vagy a technikusi képzéseken. Aggasztó méreteket öltött a munkaerőhiány a faipari ágazatban is, több ezer ember tudna elhelyezkedni a szektorban, leginkább felső vagy középfokú szakképesítéssel rendelkező mérnökre, technikusra volna szükség – írja az mno.hu. Több ezer emberre lenne szükség az ágazatban, mérnökből minden üzemben hiány van, de nagy igény volna asztalosra és kárpitosra is.

A megoldást egyrészt az átképzés, másrészt a béremelés jelentené, hogy hazacsábítsák a külföldre távozott munkaerőt. Ezek mellett azonban a népszerűsítés is ráférne a szakmára. Mindenképpen szükség volna arra is, hogy az iparág olyan jövőképet mutasson a fiataloknak, mely szerint érdemes és van miért Magyarországon dolgozni. A tapasztalatok szerint a végzettek mindössze fele vállal ugyanis munkát itthon.

Nemcsak asztalosból van kevés, de a cégek kárpitosból és varróból is hiányt szenvednek. A szakemberek abban látnák a megoldást, ha a duális képzés kapcsán a kormány több pénzt és energiát fordítana a cégeken belüli képzőműhelyek felépítésére. Habár a faipari vállalatok felismerték az ebben rejlő lehetőségeket, forrás híján azonban falakba ütköznek.

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.