Sokan irigykedve nézik a belvárosi lakáskiadókat, az ingatlanfejlesztőket az árak felfutása kapcsán, pedig az ingatlanpiaci lendületből most még bárki részesülhet, még akkor is, ha nincs mit kiadnia.
A jelenlegi ingatlanpiaci fellendülés számos szakma képviselőjének biztosít tisztes megélhetést az ügyvédi irodáktól, az ingatlanfejlesztőkön át, a kivitelezőkig. Ezek azonban jobbára befektetés-igényes vállalkozások, amikhez sokéves képzés szükséges. Az ingatlanok felújításán is szépen lehet kaszálni: egy jó fekvésű lakás továbbértékesítésével akár hónapok alatt több százezres, milliós haszon is elérhető. Az OTP ingatlanpiaci szakértője szerint azonban még lakás sem kell ahhoz, hogy valaki hasznot húzzon az ingatlanárak szárnyalásából: “vállalkozói szellemmel, kisebb tartalékkal és széles kapcsolati hálóval érdemes ingatlaniroda-üzemeltetésbe kezdeni - mondja Szabó Márta, az OTP Ingatlanpont üzlet- és hálózatfejlesztésért felelős vezetője.
„Tévhit, hogy egy ilyen vállalkozás költségesebb, mint egy rövid átfutású ingatlan-beruházás. Egyetlen lakás árából akár két-három irodanyitás is kitelik” – teszi hozzá. A szakértő tapasztalata szerint a döntéstől számítva 1-2 hónapon belül a nulláról beindítható a vállalkozás.
Bár megköveteli, hogy napi szinten megdolgozzon az ember a haszonért, ellentétben a klasszikus befektetési formákkal nagyobb mértékű nyereség érhető el. Egyes térségekben, mint például a főváros belső kerületeiben, vagy a balatoni üdülőövezetben a helyi ingatlanforgalom drasztikusan növekszik – itt egy irodanyitással szinte borítékolható a siker - véli.
Az ingatlanközvetítői piacra lépéshez képesítés szükséges, amelyet a nagyobb hálózatokkal együttműködve a vállalkozók többnyire kedvezményesen végezhetnek el. “Mindez az jelenti, hogy az új szakmát néhány hónap alatt el lehet sajátítani – mondja Szabó.
Ruttai Gábor, a Duna House szakértője szerint is bőven van még hely jó néhány ingatlanirodának a magyar piacon: "az ingatlanközvetítők piaci részesedése alulról közelíti az 50 százalékot, amíg ez az Egyesül Államokban mondjuk 90 százalék felett van" - mondja a szakértő, aki megerősíti, hogy egy ingatlaniroda nyitásához, nem is kell érteni különösebben érteni a szakmához, inkább egy jó csapatot kell összehozni, ahol viszont már annál inkább számít a szakmai kompetencia.
Ruttai azt is megjegyzi, hogy mindenképpen valamelyik nagyobb hálózta égisze alatt, franchise partnerként érdemes üzletet nyitni, hiszen több tízezres értékesítési állomány is jár a franchise joggal, így csak az első néhány hónap működésére szükséges tartalék kell az induláshoz.
Így robbant az ingatlanpiac az elmúlt két évben
Statisztikai adatok is alátámasztják, Budapest belső kerületeiben pörgött a legmagasabb fordulatszámon az ingatlanpiac az elmúlt két évben. De egy kivételével a vidéki járások sem panaszkodhatnak, az adásvételek számát tekintve pozitívban zárták az elmúlt két évet tekintve. Sőt, legnagyobb mértékben, közel kétszeresére egy dél-dunántúli járásban bővült a lakáspiaci forgalom.
„Kimutatható előnyt jelent a piacon a hálózatos háttér. A bizalom eleve nagyobb az ügyfelek és a munkavállalók részéről egy ismert márka, egy stabil piaci szereplő felé. Nálunk az új partner kész adatbázishoz jut, képzési rendszerünkben szervezett oktatásban vesz részt, a tudástranszfer révén pedig megismeri a leghatékonyabb értékesítési módszereket” – ezt már az OTP-s Szabó Márta mondja.
Két év a túlélési határ
A KSH statisztikái szerint a szektorban országszerte működő körülbelül harmincezer cégnek 95 százaléka kkv, többségük tíznél kevesebb főt foglalkoztató vállalkozás. Összesen mintegy 60 ezren dolgoznak a szektorban. A hivatal szerint tízből csak négy vállalkozás éli meg a második születésnapját. Ezért nem mindegy, milyen szakmai háttérrel, támogatással vág bele valaki az üzletbe.
Brutális szigorításokra számíthat az Airbnb?
Hihetetlen gyorsan futott fel az egész világon az Airbnb, ennek azonban nem mindenki örül. A szállodások szerint kimondottan káros, hogy az Airbnb miatt Budapest „olcsó desztináció" imázsa tovább erősödött.