Bár nem éppen a családi vállalkozások növekednek a legdinamikusabban, de úgy tűnik jól veszik az akadályokat. Ami azért nem mintegy, mert Európába 60 millió embernek adnak munkát ezen vállalkozások.
A családi vállalkozások vezetői számára a legnagyobb kihívást a jó munkaerő megszerzése és megtartása jelenti, aminek egyik kedvezőtlen következménye lehet, hogy alacsonyabban kvalifikált munkavállalók kerülnek magasabb elvárásokat támasztó pozíciókba- derül ki a KPMG Hungária Kft. felméréséből. Hasonló gondot okoz számukra az innováció, hiszen egyre nehezebb új projektötleteket találni - írja az MTI.
A felmérés megállapította azt is, hogy a családi vállalkozások egyre érettebbek, vezetőik célja, hogy vállalkozásukat felkészítsék a jövőre, ami tetteikben is megnyilvánul, nyitottabbak a hosszú távú stratégiai gondolkozásra.
Európában közel 14 millió családi vállalkozást tartanak nyilván, melyek több mint 60 millió embernek adnak munkát. A szektort továbbra is optimizmus jellemzi. A megkérdezettek 54 százaléka forgalombővülésről számolt be tavaly, 83 százalékuk pedig további növekedésre számít a következő évben. Korántsem egységes azonban a kép, míg a nagy családi vállalkozások 74 százalékának nőtt a forgalma, addig a közepeseknek csak 57, a kisvállalkozásoknak pedig 47 százaléka mondhatta el ezt.
A vállalkozások 37 százaléka azonban aggódik a munkaerőpiaci nehézségek miatt. A munkavállalókért folytatott harc olyannyira felerősödött az utóbbi három évben, hogy jelenleg emiatt aggódnak leginkább a családi vállalkozások vezetői. (A munkaerőhiányról és a hiányszakmákról itt és itt írunk részletsen.)
A megkérdezettek világosan látják, hogy a siker a jó munkaerőben és az innovációban rejlik. A vállalatvezetők törekednek arra, hogy professzionálisabbá tegyék vállalkozásaikat. Vezetési struktúrákat hoznak létre (a válaszadók 88 százaléka már rendelkezett formális vezetési struktúrákkal), bevonják a következő generáció tagjait a menedzsmentbe (49 százalék), illetve szükség esetén külső tudást és szakértelmet importálnak (a családi vállalkozások 79 százalékának van családon kívüli vezetője).
Bedőlő családi vállalkozások?
A családi vállalkozások nagy részét közel azonos időszakban, a következő öt évben érinti majd a vállalatvezetői generációváltás problémája. Márpedig felmérések szerint a családi vállalkozások közel kétharmada megy tönkre az első vezetői generációváltást követően.