Vállalkozás Molnár Csaba 2016. augusztus. 22. 13:56

Már készülnek a cicamenüvel a magyar kutyakaja-házhozszállítók

Nagy úr a kényelem, az egyik leghatékonyabb innovációs katalizátor. Az egyik legújabb, lustaság szülte fejlesztés totál üres piacra szabadult be. Nemcsak Magyarországon, de Európában is kuriózumnak számít a friss kutyaeledel házhoz szállítása.

Akkor kattintok egy marharagut répával és almával barnarizs ágyon meg egy szárnyasragut brokkolival és répával, ugyancsak barnarizs körettel.

De mi ebben az érdekes, az internetes kajarendelés a legalapvetőbb urbánus rutinok közé tartozik. Ja, hogy a kutyusnak lesz a házhoz szállítás? Na ne, miért nem eszi meg a tegnapi pizzamaradékot, pont jó lesz neki az is, nem?

Fekete Norbert

“Egyáltalán nem lesz jó, a kutyák táplálékában teljesen más arányokat kell alkalmazni, mint az embereknek készült ételekben” – mondja a Kedvencek konyhája ötletgazdája és többségi tulajdonosa, Roóz András. András is azok közé tartozott, akik nem nagyipari konzerv- vagy szárazkajával etették kedvencüket, hanem maga főzött a labrador-rotweilernek – egyébként az állatorvosok is egyre inkább ajánlják az otthoni főzést.

Tudta, hogy a hagyma is veszélyes a kutyára?

Az ebeknek sokkal magasabb a fehérjeigényük, teljesen más arányokat kell alkalmazni, mint a humán ételeknél. A megszokott fűszerezést szinte teljesen el kell hagyni, a legegyszerűbb emberi étkek egyik-másik összetevője kifejezetten veszélyes tud lenni számukra. Ilyen például a cukor vagy a hagyma, a szőlő, a csokoládé – a mazsola toxikus is lehet. A csirkelisztre pedig sok kutya allergiás. “Az tehát nem megy, hogy főzök magamnak mondjuk vörösboros marhapörköltet és abból kap a kutyus is” – mondja Roóz András. A marhahús ugyan teljesen oké, de sem a hagyma, sem a paprika, sem a fűszerek nem tesznek jót a kutya emésztőrendszerének – nem is beszélve az alkoholról.

A kutyafőzőcske azonban egyrészt nem mindig jött össze, másrészt nagyon időigényes volt. Miért, nem lehetne a saját vacsoránkkal együtt főzni a kutyusét? “Össze lehet kapcsolni a saját magamnak való főzéssel, de akkor is teljesen külön cuccot kell készíteni.”

Mi lenne, ha rendelném a kutyavacsorát?

Kézenfekvőnek tűnt az ötlet, hiszen ma már szinte mindent lehet házhoz rendelni. Közepesen alapos internetes kutakodás után sem talált azonban olyan céget, amely frissen készített kutyaeledelt szállítana házhoz, illetve csak elég messze Budapesttől, az USA-ban és Nagy-Britanniában.

“Nosza, itt a piaci rés, nyomuljunk be” – gondolták két középiskolai barátjával tavaly nyár elején.

Fél év kemény önképzés, tápanyagtáblázatok bújása és tudományos szakcikkek olvasása, állatorvosokkal való konzultáció, az ebgasztronómia tanulmányozása után a múlt év december elejére elkészült a szolgáltatás honlapja rajta ez első hat – akkor még kísérletinek számító – recepttel. “Az első körös receptekhez nagyon sok segítséget kaptunk ismerős és nem ismerős állatorvosoktól, összegyűjtöttük, mi az, ami jó egy kutyának, mi az, ami nem, és mi az, ami kifejezetten veszélyes.”

A saját konyhánkban főztük meg az első próbamenüket, és a környzetünkben lévő kutyákon teszteltünk.

Az első “igazi” rendelés pedig – karácsonyi ajándékként – december végén futott be, az már a mostani főzőhelyen, a pomázi Udvaros Csárdában készült el. A sorozatfőzés januárban indult, készlet nincs, csak rendelésre gyártanak, cserébe minden friss alapanyagból készül.

Fekete Norbert

Mindez persze messze nem ment ilyen ripsz-ropsz tempóban, “iszonyú macerás volt az összes engedély beszerzése, mert ez olyan terület, ami voltaképpen nincs is”.

Az állati eledel készítése legalább olyan szigorú szabályozás alá esik, mint az embereknek szánt ételeké.

A szándék sem az volt, hogy vágóhídi és piaci hulladékból fillérekért kotyvasszanak össze valami eledelhez hasonló anyagot. Az alapanyagok beszerzése a főzőhely kompetenciája és felelőssége is. “Ugyanazokon a piacokon, ugyanazoknál az árusoknál, henteseknél vásárolunk, mint például egy ballagásra vagy bármilyen más rendezvényre” – mondja a csárda tulajdonosa, Antal Thurzó Mónika. A húsokat jellemzően a békásmegyeri piacon szerzik be több hentestől, a zöldségek pedig többségükben a nagybani piacról érkeznek, és néha fagyasztottat is használnak.

Fekete Norbert

A receptekbe Mónika nem szól bele, “ez a fiúk dolga, hozzák a receptet, mi pedig azt főzzük”. Egyelőre kapacitásbeli problémák sincsenek, “olyan lehet, hogy amikor rendezvény van, és  délután 2-re jönnének a kész kajáért, azt mondom, gyertek 3-ra.”

Az ebmenüt a Kedvencek konyhája honlapon lehet megrendelni, ám mivel a rendelések alapján szerzik be a friss alapanyagokat, nem tudnak azonnal szállítani, a rendeléshez képest két nap múlva lehet számítani a kutyamenüre,. Hétfőn, szerdán és pénteken szállítanak, “sajátkezűleg, HACCP-s hűtődobozokban. Tartósítószereket nem használnak, így a kiszállított friss menü hűtőben legfeljebb három napig tartható el.

Hogyan találtak rá a főzőhelyre?

“Nagyjából ad hoc alapon mentünk be éttermekbe, főzőhelyekre, ahol nagyon virágnyelven voltunk kénytelenek tárgyalni. Egyrészt azért, hogy ne kapjanak azonnal infarktust, másrészt azért, nehogy megtetsszen nekik az ötlet és minket elutasítva megcsinálják maguk. Négy-öt hely maradt aztán a shortlisten, közöttük a szintén totál véletlenül megtalált Udvaros Csárda. “Próbáltam puhatolózni, hogy mi is lenne az a különleges diétás, fűszermentes menüsor, amit főzetni szeretnének. Csak a második beszélgetésnél derült ki, hogy miről is lenne szó, a célcsoportot meg még jó ideig nem is árulták el.” Kicsit azért elkerekedett a csárdatulajdonos szeme, amikor végre kiderült, hogy pontosan miről is van szó, de szerencsére ő is kutyabarát. Októberben találták meg a csárdát és decemberre sikerült minden engedélyt beszerezni. Bár az ebmenü emberi fogyasztásra alkalmas, a főzését teljesen elkülönítik a menzától.

Induláskor Budapest egy részének kiszolgálását tervezték, mostanra nemhogy a főváros teljes területe, de az agglomeráció jelentős része is “szolgáltatási terület”. “A következő lépés vidéki nagyvárosokban való terjeszkedés lehet, franchise rendszerben gondolkodunk, de ehhez meg kell találni a helyi partnereket, akik ugyanúgy gondoskodnak a beszerzésről, a főzésről és a kiszállításról is” – mondja Kozma Ádám tulajdonostárs.

Bár folyamatosan nő a megrendelőik száma – monitorozzák őket, sőt a kutyákat is ismerik, fotó készül mindegyikről -, egyelőre egyáltalán nem alakult ki jól körülhatárolható, jellemző célcsoport, amelyre lehet(ne) targetálni. Van család, van egyedülálló, van panelben lakó, van 12. kerületi családi házban lakó, van fiatal, van középkorú. Annyi azonban egyértelműen kiderül, hogy az egyszer kipróbálók csaknem 90 százaléka állandó vásárló lesz.

Egyedi eledeleket is megfőznek – ha az állatorvos pontos recepttel ellátja a megrendelő gazdit. Általában különféle allergiák miatt lehet ilyen, “volt olyan, hogy valaki tésztát kért a rizsköret helyett, mert a kutyus nem bírta a rizst”.

A legtöbb ebkaja, amit egyszerre megrendeltek eddig, hat láda heti menü volt, ez hat vevő, mindenki heti menüt kért, ami összesen 42 adag. Minden megrendelővel telefonon egyeztetnek, hogy pontosan mikor és hová menjenek. Egyelőre elég hullámzóan alakulnak a rendelések, de minden szállítási napon van mit vinni.

A Kedvencek Konyhája prémium kategóriás menüket főz, így az árak is a felső harmadban mozognak. A legolcsóbb 499 forintért a legkisebb sertésragu sütőtökkel és zöldbabbal barna rizs ágyon, a legdrágább pedig a legnagyobb adag marharagu brokkolival és répával ugyancsak barna rizs garnírunggal. Négyféle méretben porcióznak, a mini 250 grammos, a midi 500, ezt követi a maxi 850, majd a giant 1500 grammal.

Egyértelműen a répás-almás-marhás a legmenőbb kutyakaja, ebből háromszor annyit adunk el, mint a többiből összesen.

Szállítanak fagyasztott kaját is, amit 30 napig lehet tárolni. A fagyasztott ételek az összes megrendelés mintegy 20 százalékát teszik ki. Az új megrendelők jellemzően a friss menüre ugranak, de közülük nem is kevesen térnek át a fagyasztottra, főleg az ad hoc vevők.

Szeptembertől nagy újítások jönnek az étlapon és a kiszállításban is, vaddisznóval, szarvassal, hallal, új köretekkel bővül a kínálat, és

jön a nagy dobás: lesz cicamenü is.

Amennyiben a piaci helyzet úgy hozza, sűríthetik a kiszállítási napokat, és biciklis futárok is beszállnának a transzportálásba.

Fekete Norbert

A szolgáltatás mögött a szinte napra pontosan egy éve alapított vállalkozás, az Enviti Cube Kft. áll. A cégnek – amely több mindennel, például honlaptervezéssel, használt számítógépek vagy háztartási papíráru forgalmazásával is foglalkozik – nemrég végzett egyetemisták a tulajdonosai. Roóz András többségi tulajdonos mellett Fehérdi Tamás és Kozma Ádám van benne a vállalkozásban.

Befektető jöhet, nem szaladunk el előle.

Bár saját bevallásuk szerint még nagyon az elején vannak a kutyamenü-házhozszállítás felfutásának, ha befektető bukkanna fel, nem szaladnának el előle. Jobban jönne szakmai, de tárgyalnának pénzügyi befektetővel is. A cégben hitel nincs, a finanszírozás már most kiegyensúlyozott, igaz “munkaórában számolva már milliárdokat tettünk bele”, azaz saját készítésű a dizájn, a honlap, az ismertség növelését a Facebookon és a Google-on oldják meg.