Vállalkozás hvg.hu 2016. augusztus. 19. 16:42

Rástartolt az európai kerámiapiacra egy magyar cég

A startup olyan gyártástechnológiát kíván bevezetni a nemzetközi kerámiapiacon, amely az iparágban jelenleg elérhető legmagasabb minőségű termékek - csempe, porcelán és szaniter áruk - előállítását teszi lehetővé a cég állítása szerint az eddigieknél jóval alacsonyabb gyártási költségek mellett.

A Pannonral a kerámiai termékek színezésére használt hagyományos kerámiai színtesteket, valamint a színtestek egy speciális csoportját, az úgynevezett zárvány pigmenteket fogja gyártani több éves kutatásra és fejlesztésre alapuló know-how alapján. A cég azon kevés piaci szereplő közé kíván tartozni, amely képes a teljes színtest-palettát előállítani.

A kerámia színtesteknek jelenleg sem Magyarországon, sem közvetlen térségében nincs megfelelő gyártóbázisa, annak ellenére, hogy a kerámiaipar idehaza és a szomszédos országokban is virágzik – olvasható az SZTA blogján. A cikk szerint az Európai Unióban a gazdasági válság ellenére is folyamatos a kerámiai termékek nagy volumenben történő gyártása és értékesítése. A kedvező piaci körülményeknek és a cég egyedülálló technológiai know-how-jának köszönhetően az idén alapított vállalkozás gyorsan az európai kerámiaipar magas gyártási színvonalat képviselő beszállítójává kíván válni.

Az állami Széchenyi Tőkelap-kezelő (SZTA) 225 millió forintos befektetéssel támogatta meg a vállalkozás gyártógép beszerzését, az alapanyagok vásárlását, az infrastruktúra kialakítását, valamint a humánerő-forrás finanszírozását. Fő célpiacai többek között Németország, Hollandia és Svájc, ahol Európa legnagyobb múltú kerámiaipari cégcsoportjai számára válhatnak fontos beszállítóvá, de török, angol, lengyel, cseh és hazai vállalatokkal is terveznek együttműködéseket.

Itt egy igazi hungarikum, a magyar klotyó

Felfedeztünk egy virtigli hungarikumot, de nem a gulyásra, az Unicumra, a Tokajira, még csak nem is a hortobágyi húsos palacsintára vagy a 27 százalékos áfára kell gondolni. A legtöbb magyarországi mellékhelyiségben használt porcelánáru - legalábbis a modellt tekintve - kifejezetten magyar specialitás, ilyen WC-t ugyanis nemcsak Európában, hanem a világ egyetlen más táján sem használnak.

A Pannonral kevésbé tőkeigényes gyártástechnológiát, valamint kevesebb berendezést is használ, így a beruházási költségek is jóval alacsonyabbak. Emellett a gyártás is kevesebb fázisból áll, jelentősen csökkentve a villamosenergia-felhasználást, a gyártási időt, a szükséges kiszolgáló létszámot, és így a termékek önköltségét. A társaság által előállított termékek legnagyobb felhasználói a csempe- és cserépipar, valamint a finomkerámia ipar.