Vállalkozás hvg.hu 2016. augusztus. 09. 11:21

Rejtélyes offshore cég szakít százmilliókat közműauditból

A Népszabadság talált egy céget, amely papíron máltai és ciprusi többségi tulajdonban áll, de a Fidesz-frakció százmilliós haszonhoz segíti. A Hunguard közműcégeket auditál.

A Hunguard a Népszabadság szerint jelentős profitot termel a vállalkozásra szabott törvények és kormányrendeletek jóvoltából. A lap által térítés ellenében a ciprusi hivatalból beszerzett  kivonatok szerint a vállalalt papíron ciprusi magánszemélyek áttételes tulajdonában áll. Az árbevételét tavaly megháromszorozó tanúsítócég hasznából több mint kétszázmillió forintot egy, a cégtöbbséget tavasszal megszerző, ismeretlen máltai cég, a Javelin vitt haza.

A cikkben felfejtik a tulajdonosi hálózatot és egészen addig eljutnak, hogy további máltai és ciprusi tulajdonosokon keresztül két ciprusi magánszemély fele-fele arányban áll a cégháló mögött. A megkérdezett szakértők a szövevényes hálózat mögött egyöntetűen offshore-szerű cégfelépítést látnak. A felbukkanó Kinanis-cégcsoport ugyanis egy ismert bizalmi vagyonkezelő. Az ilyen társaságok noha papíron részvényesek, az üzleti döntéseket egy titkos magánjogi szerződés alapján valójában nem ők, hanem a nyilvánosságot kerülő végső haszonhúzó hozza. Ez esetben sem történt más: valaki nem kívánt a Hunguard többségi tulajdonosaként megjelenni a nyilvánosság előtt, és Máltán igénybe vette ezt a törvényes szolgáltatást.

Tehát az offshore-felállás oka jelen esetben nem lehet az adómérséklés: az kizárólag a háttérirányító elfedését szolgálja.

Titokzatos máltai cég járt jól a közművállalatok auditálásával

A máltai bejegyzésű Javelin a tulajdonosa annak a Hunguard Kft.-nek, amelyik egyedüliként végzi a közművállalatok auditálását. A magyar cég tavaly 1,4 milliárd forintos árbevételt produkált szolgáltatása révén.

A Kinanis & Co. (így, illetve előző nevein), valamint a társaság mögött álló ­Christos P. Kinanis számos alkalommal megjelenik a Panama-iratokként elhíresült botrányos nemzetközi dokumentumcsomagban. Vagyis a Hunguardnak is segítő Kinanis kapcsolatban lehetett a Mossack Fonseca világméretű hálózatával. Szakértők szerint a magyar cég esetében se lenne meglepő, ha valójában erről lenne szó; mint ahogy az sem, ha ez esetben erre sose derülne fény.

A Népszabadság szerint a Hunguard ügyeit ismerők egymástól függetlenül, ám egyöntetűen a Fidesz egy üzleti ügyei miatt sokat támadott vezetőjét sejtik, mint a cég politikai megsegítésének és a vállalkozás mögött felállt bonyolult haszonlefölözési hálózat értelmi szerzőjeként. A Hunguar­dot helyzetbe hozó újabb és újabb szabályok megszületésekor a kormánypárt prominensei változatos törvényhozási trükköket vetettek be annak érdekében, hogy a cégnek kedvező szabályok minél kisebb feltűnés mellett csússzanak át a törvényalkotási folyamaton. Hasonló offshore hálózatokat használták rejtőzködésre a letelepedésikötvény-közvetítők.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.