Vállalkozás hvg.hu 2016. május. 13. 09:19

Nem lesz magyar uránból paksi fűtőelem

Bár nagy reményekkel érkezett az ausztrál bányavállalat a Mecsekbe, és tervek is születtek arra vonatkozóan, hogy évi 1,2 millió tonna uránt bányásszon akár két évtizeden át, de aztán ennek az időnek a fele is elég volt ahhoz, hogy üres kézzel távozzon.

hvg.hu már tavaly év elején is azt írta, hogy Pécs mellett, az egykori mecseki bányákban nagy valószínűleg nem kezdenek ismételten bányászati tevékenségbe, miután a reaktivitást felvállaló ausztrál cég ellen végelszámolás indult. Bár a cég magyar leányvállalatának főtevékenységeként is az urán- és tóriumérc-bányászat volt bejegyezve a hivatalos papírokon, a 2006-ban alapított Wildhorse Resources Termelő és Szolgáltató Kft. csak egy dolgot termelt: veszteséget.

Mecseki uránbányász - anno

A hivatalos bejelentés azonban csak most érkezett meg. A bama.hu írja, hogy teljesen leállította a mecseki urán- és szénprojektjeit az ausztrál Wildhorse Energy. Azt, hogy nem csak ideiglenes, vagy határozatlan idejű szünteltetésről van szó, mutatja, hogy a cég pécsi leányvállalata jogutód nélküli megszüntetésését kezdeményezte. A megyei napilap szerint ezzel párhuzamosan az anyacég előbb töredékére redukálta a magyarországi szakmai csoportjáét, majd teljesen megszüntette képviseletét.

A baranyai lap azt írta, hogy a Wildhorse honlapján korábban elérhető fórum – mely mára eltűnt – azt írta, hogy magyarországi uránprojekt az egész kontinens egyik legnagyobb uránkészletének kiaknázását célozza. Úgy tervezték, hogy ha a bánya megnyitható állapotba kerül, 20 évig, évi 1,2 millió tonna uránt termelhetnének ki onnan. Úgy számoltak, hogy az urán világpiaci árának emelkedése teheti busásan megtérülővé a beruházást. Ebben – mármint az árak alakulásában jól kalkuláltak, mivel az urán piaci ára a bánya korábbi, 1997-es bezárásakor elértnek több mint ötszörösére nőtt, és várhatóan ez a dráguló tendencia továbbra is fennmarad.

Az ausztrálok 2016 végéig rendelkeznek kutatási jogokkal, de két éve már gyakorlatilag nem végeznek efféle munkálatokat a térségben.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.