Vállalkozás MTI 2016. május. 06. 06:54

Nagyot nézhettek ma reggel az elemzők a Mol miatt

A Mol-csoport eredménye az első negyedévben csökkent az egy évvel korábbihoz képest, de így is meghaladta a szakértők által vártat.

A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint az olajkonszern idei első negyedéves, újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 144,4 milliárd forint, 8 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakában elért 157 milliárd forintnál.

Az elemzők 137,9 milliárd forint körüli negyedéves tisztított EBITDA-ra számítottak a portfolio.hu által készített konszenzus szerint. Az értékesítés nettó árbevétele 699,4 milliárd forint volt az első három hónapban, amely 24 százalékkal alacsonyabb a 2015. első negyedévi 921,8 milliárd forintnál.

A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, az olajipari vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki szerint a Mol 2016-ban is képes lesz teljesíteni az éves előirányzott 2 milliárd dollárt meghaladó tiszta EBITDA-t.

Hozzátette, a feldolgozási és kereskedelmi (downstream) üzletág minden idők legmagasabb első negyedéves eredményét érte el, ellensúlyozva ezzel az upstream (kutatás és kitermelés) szegmens profitkiesését.

Mindazonáltal az upstream is pozitív szabad pénzáramot termelt az első negyedévben, amely a vezérigazgató szerint jelzi, hogy az üzletág hatékonyságnövelését és önfinanszírozását célzó New Upstream Program a terveknek megfelelően halad.

Tavaly veszteséggel zárt a Mol, mégis 55 milliárd forint osztalékot fizet ki az idén, míg tavaly 50 milliárd forintot osztott szét a cég a részvényeseknek. 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.