Mi a teendő, ha jogellenesen kirúgták, és a volt munkáltatót elmaradt bér és annak kamatai kifizetésére kötelezte a bíróság? Az elszámolással kapcsolatos tennivalókat szedte össze az Adózóna.
Egy kft. a bírósági ítélet szerint jogellenesen szüntette meg a dolgozó jogviszonyát, ezért a bíróság a céget 940 ezer forint elmaradt munkabér és annak 2015. június 10-től járó törvényes kamatainak megfizetésére kötelezi. Hogyan számítják ki a törvényes kamatot? A kiszámított kamat után milyen adókat, járulékokat kell levonni, számfejteni? Az elmaradt munkabér után milyen adókat, járulékokat kell megfizetni?
Elmaradt jövedelem, az elmaradt munkabér és annak a rendszeres juttatásnak a pénzbeli értéke, amelyre a munkavállaló a munkaviszony alapján a munkabéren felül jogosult, feltéve, ha azt rendszeresen igénybe vette – írja az Adózóna. Éppen ezért megkülönböztetik az elmaradt bért, a kártérítést és a késedelem miatti kamatot, amit az ítéletből kell helyesen megállapítani és elszámolni.
A munkaviszonnyal kapcsolatban a megtérített elmaradt jövedelem (például elmaradt munkabér, végkielégítés, fizetett ünnep, bérpótlékok) a volt munkavállaló munkaviszonyból származó jövedelemének minősül, és a járulékfizetési kötelezettséget az általános szabályok szerint kell teljesíteni.
A kártérítés nem az elmaradt jövedelmet pótolja, a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 1 sz. mellékletének 6.1 pontja alapján adómentes jövedelem. Ebből következően a munkáltatót terhelő összeg nem tekinthető járulékalapot képező jövedelemnek. A kamat nem kártérítés és nem is jövedelem. Az elmaradt jövedelemből személyi jövedelemadót, nyugdíjjárulékot, egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékot is vonnak a megszűnt munkaviszonyra tekintettel.