A 2014-es megállapodás lényege a 100 milliárdos beruházásért cserébe ígért tehercsökkentés volt.
A kormány 2014. február 21-én kötött partnerségi együttműködési megállapodást a Magyar Telekommal. A dokumentumot – nagy csinnadratta közepette – a kormány részéről Orbán Viktor miniszterelnök személyesen írta alá.
Akkor úgy tűnt, hogy a megállapodás a felek közötti korábbi feszült viszonyt hosszabb távra is rendezi.
A partnerség leglényegesebb pontjai a következőek:
- A Telekom a következő években több százmilliárd forint értékű beruházást hajt végre Magyarországon, ennek legfőbb célja az, hogy minden magyar háztartásban elérhető legyen a nagysebességű szélessávú internet-hozzáférés.
- A kormány ígéretet tett arra, hogy „az ágazati szabályozási környezetet felülvizsgálja, a hálózati beruházások élénkítése érdekében”, ami virágnyelven akkor azt jelentette, hogy a céget nagyon hátrányosan érintő közműadó és ágazati különadó enyhítését illetve eltörlését lengették be.
- A kormány elismeri és üdvözli, hogy a Telekom évente 140 milliárd forintot fizet különböző adók és járulékok formájában, közvetlenül több mint 12 ezer embert foglalkoztat, beszállítóinál pedig több mint 100 ezer munkavállaló dolgozik.
- A felek kifejezik szándékukat, hogy a Telekom több mint 3 ezer magyar kis- és középvállalatból álló beszállítói körét bővítsék.
- A kormány üdvözli a Telekom szándékát, hogy a cég aktívan vegyen részt a helyi és országos közéletben, a Telekom az elmúlt öt évben közel 10 milliárd forintot fordított a magyar sport, kultúra, valamint egyéb területek támogatására.
Az Index elérte Kovács Zoltánt, aki szerint a kormánynak a Telekommal tavaly kötött partnerségi megállapodását a mostani lépés nem érinti.