Törökország és Egyiptom profitál leginkább abból, hogy Tunézia mellőzötté vált a magyar turisták körében – mondták utazásszervezők a Világgazdaságnak. A merényletek jelentősen visszavetették a tunéziai turizmust, bár az ország vezetése próbálkozik a trend visszafordításával.
Tartós visszaeséssel számolhatnak a magyar utazási irodák a Tunéziában történt szállodai tengerparti mészárlás miatt. A kedvelt úti cél helyébe Törökország és Egyiptom lép – írta a szerdai Világgazdaság.
Mint ismeretes, júniusban 38 áldozatot követelt a szúszai vérontás, márciusban pedig a Bardo Múzeumban követtek el húsz halottal járó merényletet. A kormány mindent elkövet, hogy visszaállítsa a rendet, és újra odacsábítsa a turistákat, a merénylet óta 1600 fegyveres rendőr őrzi a tengerparti szakaszokat, és további 19 ezer fős állomány biztosítja a többi, turisztikailag frekventált helyszínt. Emellett a tunéziai kormány állami támogatásban részesíti az utazásszervezőket, kifizeti nekik a repülőgépeken üresen maradt helyek árát.
Mindez azonban nem sokat segít, a jelenlegi heti két tunéziai járat 50-60 százalékos kihasználtsággal száll fel Budapestről, ráadásul korábban heti 5-6 gépet indítottak az utazásszervező cégek.
Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének elnöke szerint Tunézia helyett – amely az elmúlt húsz évben többször is vezette a magyar utazási toplistát – Egyiptomba, Törökországba és Bulgáriába indulnak a magyarok, de felértékelődött Horvátország is. Ez a trend egyébként már évekkel ezelőtt elkezdődött, most nem várható drasztikus átrendeződés Molnár Judit szerint.
Komora Zoltán, az IBUSZ Utazási Irodák vezérigazgató-helyettese átfoglalási adatok alapján viszont arról számolt be, hogy Tunézia merényletek miatti mellőzöttségéből Törökország profitál. A Neckermann vezetője viszont úgy tapasztalta, hogy korábban Tunéziát választó utasaik most Görögország, Spanyolország vagy Törökország iránt érdeklődnek.