Gyurcsányék átalakították az Altus-birodalmat, itt az új cég
Átszervezi cégbirodalmát Gyurcsány Ferenc, a volt kormányfő milliárdos befektetéseit új cég kezeli. Dobrev Klára novemberben a HVG-nek a tanácsadói és termelői tevékenység szétválasztásával indokolta a változtatást. ,Anevezetes cégében az Altus-ban alig marad valami, a vagyon oroszlánrésze a leválasztott vállalkozásé lesz.
Új gazdasági társaságot alapított Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke – jelentette a napi.hu. Az Altus Portfólió Kft.-t februárban jegyezte a bíróság 350 millió forint jegyzett tőkével, a cég ügyvezetője felesége, Dobrev Klára – idézte a portál a ceginfo.hu adatait. A kft. Gyurcsány vagyonkezelő cége, az Altus Befektetési Zrt. átalakulásával, abból kiválva jött létre, az Altus Portfólió Kft. viszi tovább a vagyonkezelést, míg az Altus Zrt. fő tevékenysége az üzletviteli, egyéb vezetési tevékenység lett.
A változtatást novemberben a tanácsadói és termelői tevékenység szétválasztásával indokolta a HVG-nek Dobrev Klára, a zrt. vezérigazgatója. A korábban a hvg.hu-nak adott interjújában már beharangozott változtatás nyomán a kft. a cégvagyon 82,38 százalékát örökli (a 800 milliós eszközállományból 760 milliót, a 845 milliós saját tőkéből 805 milliót).
Gyurcsány az egyik leggazdagabb politikus |
A volt Demisz-alelnök, későbbi MSZP-s, majd DK-s Gyurcsány politikai tevékenységének szünetelése idején, 1992-ben alapított Altus 2002 óta száz százalékban Gyurcsányé, a cég a kilencvenes évek elején privatizációs tranzakciók révén erősödött, s azóta is vagyonkezelőként működik. E csoport révén marad Gyurcsány a politikuskaszt egyik legvagyonosabb tagja (HVG, 2014. augusztus 2.). A DK-elnök júniusi vagyonbevallása szerint 69 millió forint jövedelem származott az Altus Zrt.-ből osztalékelőleg címén (a cég 2013-as mérlege 115 millió forint megszavazott osztalékot mutat). Gyurcsány nevén a dokumentum szerint ezen túl egy 50 négyzetméteres pápai társasházi lakás van, illetve a kötcsei „birtok”: 3295 négyzetméteres telek, 267 négyzetméteres lakóházzal, amit felesben birtokol feleségével, s amit 67 millió forint jelzáloghitel terhel. |
A zrt. tulajdonában maradtak a tanácsadási tevékenység ellátásához szükséges eszközök, valamint a többségi tulajdonában lévő Altus-ConsAlt Kft., a vezérigazgató Dobrev Klára maradt – tették hozzá. Az Altus Portfólió Kft.-hez kerültek az értékes vagyonelemek, a Motim Zrt. és a Béta-Roll Zrt. részvényei, továbbá a BudaShen Kereskedőház Kft.
Dobrev mindezt a tanácsadás kisebb eszközigényével indokolta, s büszkén mondta, hogy az utóbbi időben a zrt.-nél maradó Altus ConsAlt Kft. által folytatott brüsszeli tanácsadás „kinőtte magát”: már 25 uniós országban és társult államban dolgoznak négy alkalmazottal és több száz szerződéses szakértővel uniós források felkutatásán. A 2013-as pénzügyi beszámolókból ugyanakkor még nem látszik az átütő siker: a 2010-ben alapított ConsAlt 2,9 millió forint árbevétel mellett 3,6 milliós eredményt ért el tavaly. Veszteséges a szintén tanácsadással foglalkozó, a kínai piacon érdekelt BudaShen Kereskedőház Kft.: zéró árbevételt és 1,3 milliós mínuszt termelt.
A portfóliótisztítás elve egyebekben is felemás: az eredeti Altusban – a tanácsadáshoz szükséges eszközök mellett – csak a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség egykori második embere, Heil Péter által vezetett ConsAlt üzletrésze marad, a Radnai György, Gyurcsány kormányfői titkárságvezetője által irányított BudaShen átkerül az új kft-hez. (Az említett négy alkalmazott, aki a tanácsadáson dolgozik, maga Dobrev, Jagiellowicz Judit, Heil és Radnai). A portfóliócég megörökli a cégcsoport ékszereit: a 932 millió forint árbevételű hengergumizó Béta-Roll Zrt.-t, illetve a mosonmagyaróvári alumíniumipari csoport központi vállalkozását, a 3,8 milliárdos forgalmú Motim Zrt.-t (lásd ábránkat).