2030-ra az ipar arányát a GDP-ben a jelenlegi mintegy 22-ről 30 százalékra növelné a kormány - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásért felelős államtitkára pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.
Hozzátette: fontos, hogy a gazdasági teljesítménynövekedés ne járjon az energiafelhasználás ugrásszerű növekedésével. A gazdaság teljesítményének növekedését szerinte úgy kell elérni, hogy javuljon az energiatakarékosság, emelkedjen a megújuló energia felhasználása és ne nőjön Magyarország energiafüggősége.
Az államtitkár a virtuális erőmű program keretében - az energiatudatosság előmozdítására - meghirdetett energiahatékonysági kiválósági pályázat díjkiosztóját megelőző sajtótájékoztatón elmondta: a magyar vállalatoknak is érdekük, hogy a versenyképesség növelése érdekében kevesebb energiát használjanak fel és növeljék költséghatékonyságukat. Ezen a területen erős a személyes motivációja is, mivel korábban vezette a Megújuló Energiaplatformot, most pedig a Magyar Szolár Szövetség elnöke.
A Gazdaság, Innováció Operatív Program (GINOP) segítségével a kormány több lépést is tettek a gazdaság fenntarthatósága és az energiahatékonyság növelése érdekékben. Példaként említette, hogy a jövőben csak olyan új ipari épületek építésére lehet támogatást igényelni, amelyek tetőszerkezete legalább 30 százalékban alkalmas arra, hogy napenergia-nyerő berendezést lehessen rajta elhelyezni. Nem kötelező a rendszer felszerelése, de az épületet úgy kell megépíteni, hogy arra lehetőség legyen - jegyezte meg.
Felhívta a figyelmet az uniós energiahatékonysági irányelvre, amely szerint míg a nagyvállalatoknak kötelező az energiahatékonysági audit, addig a kis és közepes cégeket (kkv) a tagállamoknak kell arra ösztönözni, hogy ezek is készítsenek energiahatékonysági auditot. Ezért Magyarországon a GINOP-on keresztül mentorálják majd a kkv-kat.
* * *
Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.