Büntetett előéletűek, drogfüggők és bevándorlók. Többnyire ők alkotják a New York-i pékség „legénységét”, ahol az állásra jelentkezőket nem faggatják az előéletükről, sőt más egyébről sem.
A New Yorktól északra elhelyezkedő Yonkersben működik az a pékség, ahol bárkit felvesznek, aki munkát szeretne kapni. „Nyilván ez csak akkor lehetséges, ha van nyitott pozíció, nem vehetjük fel a világ összes munkanélkülijét” – szögezi le a 30 éves pékséget igazgató Mike Brady. Azonban ha van munka, akkor nem nézik a jelentkezők önéletrajzát, nem kérdezősködnek, gyakorlatilag bárkit alkalmaznak, aki az utcáról betéved. Ennek következményeként a százat is elérő alkalmazotti létszám többnyire bevándorlókból, büntetett előéletűekből és egykori szenvedélybetegekből áll, akik máshol aligha kapnának lehetőséget – írja a Grist.
A Greyston nevű pékség mégis szépen muzsikál nem hétköznapi alakulatával, hiszen olyan cégeknek szállít be – mint a Ben&Jerry’s – amelyeknek termékeit Amerika-szerte fogyasztják. „Amit más cégek interjúztatásra és a jelentkezők monitorozására fordítanak, azt mi inkább képzésre és fejlesztésre” – mutat rá a nem szokványos eljárás üzleti előnyeire Brady. Az újoncok egy intenzív tréningen vesznek részt miután felveszik őket, amit egy 10 hónapos tanulóidőszak követ. Akik ez idő alatt nem érik el a szintet, azoktól elköszönnek, így tudják szűrni, hogy csak megfelelően elhivatott alkalmazottai legyenek a pékségnek. Brady ezt az eljárást sokkal korrektebbnek tartja, mint mikor előzetesen szórják ki azokat, akiknek papírja van arról, hogy a társadalom peremére szorult. „Ha valaki nem büntetett előéletű, az csak annyit jelent, hogy eddig még nem kapták el” – vizsgálja szokatlan nézőpontból a problémát Brady.Természetesen a módszert csak az úgynevezett kékgalléros munkaerő esetében alkalmazzák, amihez nincs szükség komolyabb szakmai ismeretekre: „vezető pozíciókba ilyen módon alkalmazni munkaerőt inkább egy burleszkfilmhez nyújtana megfelelő alapanyagot” – teszi hozzá Brady, aki szerint a Greystone hr-politikájának haszna leginkább szociális téren mérhető. „Azok, akik kétes előéletük miatt nem jutnak munkához, kénytelenek a bűnözés útján boldogulni. Mi egy alternatívát szeretnénk nyújtani, amivel lehetőséget kínálunk a beilleszkedésre, ami nem csak a jelentkezőknek lehetőség, de a társadalom javára is válik” – összegez Brady. Ha a pékségben éppen nincs nyitott pozíció, a jelentkezőket nevét felveszik az adatbázisba és értesítik őket, amint munkaerőre van szükség.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.