Az olajcégek visszafogják magukat, de nem a végtelenségig
Az olajtársaságok várhatóan 10-13 százalékkal csökkenti az idén a beruházásaikat, de ez nem lehet gyakorlat, mert ez 4-5 év múlva termeléskiesést és drasztikus olajáremelést vonhat maga után – erről beszélt a Világgazdasági Fórumon Claudio Descalzi, az Eni elnök-vezérigazgatója. Az szerinte is reális, hogy szép lassan 70-90 dollárig visszakússzon a jelenleg 50 dollár alatti olajár.
Claudio Descalzi, az Eni elnök-vezérigazgatója szerdán nyilatkozott a Bloombergnek Davosban, a Világgazdasági Fórumon. Azt mondta, hogy az Eni képes a 65-70 dolláros hordónkénti olajár mellett is jól teljesíteni.
Descalzi szerint ez az értéktartomány „még biztonságos a hagyományos eszközöket tekintve”. De a római székhelyű Eni fedezeti ára jóval ez alatt, a 45 dolláros szint alatt található. Descalzi osztja azt az iparági véleményt, hogy az olajárak az év végéig feltehetően emelkednek a jelenlegi 50 dollár alatti szintről, de reálisan az várható, hogy csak évek alatt jut vissza a hordónként 70-90 dolláros tartományba.
A 2008-as gazdasági válságot követően 2014-ben több mint 50 százalékkal csökkent az olajár annak hatására, hogy az USA és az OPEC-országok elutasították a termelés csökkentését. A zuhanás után az olajtársaságok a profitráta védelme érdekében csökkentik a tőkekiadásaikat. Descalzi azt mondta a Bloombergnek, hogy ez azt is jelenti, hogy az olajtársaságok – köztük az Eni is – várhatóan 10-13 százalékkal fogja vissza a beruházásokat.
Amíg bizonytalanság van, addig nehéz beruházni – mondta, hozzátéve, hogy az OPEC szerepe a stabilitás visszaállítását illetően „meghatározó”. Az elnök-vezérigatgató úgy látja, hogy célszerű lenne az olajfeltárási és -kitermelési beruházások további masszív csökkenését elkerülni, mert az a jövőben olajhiányhoz vezethet. Márpedig sok beruházás csak 5-6 év után jut el a kitermelési ponthoz, így a mostani beruházási stop elhúzódása négy-öt év múlva termelési hiányként is jelentkezhet.