Több mint 200 magyar építőipari vállalkozás vállal megbízásokat Németországban, ahol lankadatlan az elmúlt években megindult lakásépítési kedv, a minimális órabér pedig 14 euró.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) számításai szerint mintegy 600 hazai vállalkozás tevékenykedik Németországban vállalkozási szerződés keretében, ezek egyharmada az építőiparban. A vállalkozások többnyire hiányszakmákban alkalmaznak tartós kiküldetés keretében építőipari szakmunkásokat, jellemzően német építőipari cégek alvállalkozóiként dolgoznak – írta meg a napi.hu.
A Németországban teljesített vállalkozási szerződések értéke 2014-ben az ÉVOSZ számításai szerint mindösszesen mintegy 110 milliárd forint volt. Ezeknél a vállalásoknál igen magas a hozzáadott érték, sok helyen jellemző az anyagmentes feladatvállalás, ahol az alapanyagról a fővállalkozó gondoskodik.
Az ÉVOSZ kiemeli, hogy a tavalyi évben a német hatóságok nem gördítettek akadályokat a magyar vállalkozások németországi aktivitása elé, ami feltételezhetően a kedvező németországi foglalkoztatási rátának köszönhető. Ugyanezért a német munkavállalók érdekképviseletét ellátó szakszervezeteknek sincsenek aggályai. Magas a megrendelési állomány, amely szinte teljesen leköti a kapacitásokat. A 2015. januártól bevezetett németországi kötelező minimálórabér 8,50 euró óránként, de azokban az ágazatokban, amelyekben a magyar cégek jelentős része vállalkozik, már évek óta ágazati kollektív szerződésben meghatározott kötelező minimálórabér van, és ez jóval magasabb 8,50 eurónál, az építőiparban például 14 euró.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozvamegteheti!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.