Egy tanulmány Budapestet a hat legjobb európai város egyikeként említi, ahol a legérdemesebb egy startupot elindítani.
A lakáskiadással foglalkozó német Nestpick listázta azokat a nagyvárosokat, amelyek ma a legígéretesebbek és a legösztönzőbbek egy európai startup számára. Budapest, amely az évtized végére a régiós főváros címre hajt, szintén helyet kapott az előkelő hatos csoportban.
Berlinre az európai ökoszisztéma középpontjaként hivatkozik a jelentés, ahol a cég becslései szerint 2020-ig 100 ezer betöltendő állás várja azokat, akik egy induló cég sikereiben szeretnének osztozni. Itt található a Rocket Internet, amely sok sikeres vállalkozás közül, többek közt a Netpincért felvásárló Foodpandát is útjára indította, de ezek közé tartozik a felmérést elkészítő Nestpick is. Ugyancsak berlini a SoundCloud, vagy a legnagyobb európai online kereskedelmi oldal, a Zalando. Utóbbi szintén a Rocket Internetből. Így aztán nem csak sok jó példa, de tehetséges fiatal is bőven akad, akik szívesen beszállnak egy világmegváltó ötlet megvalósításába.
Ezután pedig rögtön Budapestet említi a felmérés, mint a „kontinens rejtőzködő bajnokát”, ahol a növekvő számú inkubátorházak, a támogatási források, a közösségi irodák, de legfőképp ezek olcsó hozzáférhetősége az, amiért Budapestet a második helyre pozicionálják. Ugyanakkor kiemelik azt is, hogy sok a tanult, magasan képzett fiatal is, hasít az internet az egész városban, és magas a kockázati tőke aránya is. Jó példaként a Prezi, Ustream és a LogMeIn triót említik.
London ugyan a világ egyik legdrágább városa, de üzleti iskolái és a hagyományos nyüzsgő üzleti központja mellett, a startupoknak otthont adó „Tech City” mágnesként vonzza a vállalkozókat és a befektetőket egyaránt, emellett a kormányzat 50 millió fontot pumpált a szektorba, hogy élénkítse azt.
Spanyolországban ugyan nem a legkedvezőbb a gazdasági helyzet, de ettől függetlenül Barcelonában 200 startup nyüzsög a B2B szektortól, a játékok piacán át az online kereskedelemig a turizmust nem is említve. A kedvezőtlen helyzet miatt pedig a kormányzat éppen most készül ösztönözni a vállalkozásokat adó kedvezményekkel és finanszírozási programokkal.
Amszterdamot már eddig is az IT szektor egyik globális központjaként emlegették. Az Európai Bizottság adatai szerint a vállalkozó hajlam Hollandiában egyébként is 6 százalékkal nagyobb, mint az európai átlag.
Végül Tallinn, ahol a Skype sikersztorija óta az angyalbefektetők vadásszák a befektetésre alkalmas vállalkozásokat. A Wall Street Journal szerint Észtországban magasabb az egy főre jutó startupok száma, mint bárhol Európában.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!