Több ezer vállalkozás, alapítvány és egyesület számláját fagyasztották be ideiglenesen a bankok január elsejétől.
A pénzmosás elleni törvény 2013. július 1-jei módosítása nyomán a jogi személyiséggel rendelkező hazai vállalkozások és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek, valamint az egyéb jogi személyek (például alapítványok, társasházak, egyesületek) képviselőinek tavaly december 31-ig – ahogy mi is többször felhívtuk a figyelmet – írásban kellett nyilatkozniuk tényleges tulajdonosukról számlavezető bankjuknál, amennyiben erre postai úton felszólítást kaptak.
A napi.hu kérdéseire kiderült, több ezerre rúg azoknak a száma, akik ezt nem tették meg, így számláikat ideiglenesen zárolták. Az OTP Bank 196 ezer nem lakossági ügyfeleinek csaknem 95 százaléka időben leadta nyilatkozatát, a határidőig mintegy 10 ezer ügyfél esetén hiányzott a megfelelő nyilatkozat, ezek döntő többsége minimális számlaforgalmat bonyolít. Ezek esetében az ügyfél által kezdeményezett tranzakciókat mindaddig nem teljesíti a bank, amíg a nyilatkozatot meg nem kapja.
A K&H Banknál mindösszesen néhány olyan alapítvány vagy egyesület van, melyek nem felelnek meg az új szabályoknak, ami annak is köszönhető, hogy a pénzintézet a jogszabályban előírtnál szigorúbb határidőt jelölt ki a zökkenőmentes ügymenet biztosítása érdekében. Az Erste Bank több tízezer ügyfelet azonosított nyilvántartásaiban, de itt is vannak, akiknek továbbra is várják nyilatkozataikat.
A CIB Bank vállalati ügyfeleinek csaknem 90 százaléka időben nyilatkozott, Az UniCreditnél az érintett vállalati-vállalkozói ügyfelek csupán néhány százaléka, többségében a számlán tranzakciót csak ritkán kezdeményezők nem tettek a törvény előírása szerinti nyilatkozatot. Mivel az utolsó pillanatokban és még azon túl is számos nyilatkozat érkezett, ezért a bank arra számít, hogy a közeljövőben ez a minimális arány is tovább csökken.
Az MKB Bankban jelenleg mintegy 200 vállalkozói számlával kapcsolatban nem teljesíthető az ügyfél ügyleti megbízása, mert a számlatulajdonos nem a törvény szerint tett nyilatkozatot. A Budapest Bank már 2014 januárban megkezdte a tényleges tulajdonosi nyilatkozatok megújítását, illetve beszerzését, így az érintett vállalati ügyfélkör időben és több alkalommal kapott tájékoztatást. Ennek köszönhetően minimális azon számlák száma, amelyeket zárolniuk kellett. Az FHB Bank ügyfeleinek esetében is sikeresen azonosították a tulajdonosokat, jórészt csak inaktív számlák estében volt szükség zárolásra.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.