Nem csak a Google és Youtube fizet majd több áfát, de a külföldre elektronikus szolgáltatást nyújtó kis magyar cégek kiadásai is megugorhatnak majd és még csak nem is az áfa mértéke miatt.
Az elektronikus szolgáltatást nyújtók az áfát a jövő évtől már nem a saját székhelyük, hanem a szolgáltatások igénybevevőinek „székhelye” alapján fizetik majd. Az intézkedés célja a nemzeti szabályok egységesítése, ezáltal az áfacsalások és egyéb visszaélések kiküszöbölése, mivel számos multinacionális cég, köztük például az Apple, az Amazon, vagy akár a Google, jelentős hasznot húz abból, hogy csak a székhelyük szerinti országban kell adót fizetniük, mert rendszerint oda költöznek, ahol ez a legalacsonyabb. A jövő évtől azonban azokban az országokban is meg kell fizessék az adót, ahol a szolgáltatásaikat eladják. Ez egyszer az jelenti, hogy az itthoni szolgáltatásokra eső 27 százalékos áfa a magyar költségvetés fogja hizlalni, ugyanakkor nem csak a nagy multik kiadási ugranak majd meg.
Ugyanis új szabályok bevezetésével egy-egy kisebb, például startup cégnek akár több másik uniós tagállamban is keletkezhet adókötelezettsége. Ez azonban a kisvállalkozások részére várhatóan aránytalan terhet fog jelenteni. „Bár a szabályok lehetővé fogják tenni, hogy a magyar vállalkozások az adóbevallásukat továbbra is csak a magyar adóhatóságnak nyújtsák be, az adóbevallásban tételesen meg kell majd jelölni, hogy mely országokba és milyen értékben nyújtottak szolgáltatást, illetve az egyes célországokban milyen áfakulcs szerint és mekkora adójuk keletkezik” – mondta el Harcos Mihály, a Ryan amerikai adótanácsadó cég adószakértője a vg.hu-nak.
Azok a kkv-k és startupok, amelyek nem rendelkeznek nemzetközi háttérrel, csak úgy fognak tudni megfelelni az új szabályoknak, ha az érintett külföldi országok adószabályait ismerő külső tanácsadókat vonnak be - jelzi a szakértő. Ezért a vállalkozások éves könyvelési költségei becslések szerint akár 500 euróval is megnőhetnek.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.