A bürokrácia leépítése, a magyar kkv-k helyzetbe hozása, és a hitelintézeti rendszer átalakítása – ezeket tartja legfontosabbnak a jegybankelnök.
Mint ismeretes, a Monetáris Tanács a Növekedési Hitelprogram (NHP) második szakaszának egy évvel történő meghosszabbítása mellett döntött. A hitelszerződések megkötésére vonatkozó jelenlegi, 2014 végi határidő 2015 végére tolódik ki. A bejelentéskor a jegybankelnök elmondta, hogy a magyar gazdaságban hiányoznak a 4 százalék feletti tartós gazdasági növekedés feltételei. Ennek megváltoztatásához elsősorban vissza kell szorítani bürokráciát, elérni, hogy az uniós beruházási forrásokhoz döntően a magyar kkv-k jussanak hozzá. Ezt a célkitűzést hivatott támogatni az MNB növekedési hitelprogramjának összehangolása az uniós forrásokkal, és a jegybank kamatpolitikája.
A Növekedési Hitelprogram két szakaszában eddig összesen több mint 16 ezer kis- és középvállalkozás vett fel hitelt, összesen mintegy 1140 milliárd forintot, ami a jelenlegi KKV-hitelállomány több mint 20 százalékának felel meg. A jegybankelnök szerint a magyar hitelintézeti rendszer is korlátja jelenleg a gazdasági növekedésnek, ennek is át kell alakulnia.
Matolcsy György elengedhetetlennek nevezte a Budapest-program kidolgozását is, mivel uniós forrásokból Budapestet csak korlátozottan lehet fejleszteni.
Ha ön cégvezető, vagy csak érdeklik a pénzügyi folyamatok, kérjük, töltse ki kérdőívünket! Mondja el nekünk, mire érdemes finanszírozást alkalmazni?
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.