Vállalkozás hvg.hu 2014. október. 22. 16:03

Déli Áramlat: Rogán a verseny élénkítésére hivatkozik, de a brüsszeli kokik elhárítása is cél lehet

A Déli Áramlat (DÁ) meg fog épülni, de fontos lenne, hogy a magyarországi szakasz megépítéséért minél többen versenyezhessenek - mondta Rogán Antal, a parlament gazdasági bizottságának fideszes vezetője. Szerinte ezt teszi lehetővé a legújabb módosító javaslat. Más olvasatban inkább arra lehet jó, hogy a Brüsszelből várható tiltásokat maszatolhassuk

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága kedden nyújtotta be a földgázellátásról szóló törvény módosítását kezdeményező törvényjavaslathoz azt a módosító indítványt, amelynek értelmében – a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal határozott időre szóló engedélye alapján –  szállítási rendszerüzemeltetési engedéllyel nem rendelkező földgázipari vállalkozás is létesíthet szállítóvezetéket.

Rogán Antal azt mondta, hogy a DÁ az ország energiaellátási biztonságának megerősítését szolgálja, és azt a még meglévő kockázatot csökkenti, ami a gáztározók állami kézbe vétele után a gázellátásban fennmaradt. A fideszers politikus szerint szükség van alternatív gázszállítási útvonalak kiépítésére, és a DÁ nem csak Magyarország számára fontos, de a kiépítését Bulgária, Ausztria, Szlovénia és Olaszország is támogatja - tette hozzá. Rogán szerint a módosító indítványuk azt segítené elő, hogy a DÁ magyarországi szakaszának megépítéséért minél többen versenyezhessenek. "Vezetéket építeni ugyanis többen tudnak, mint ahányan üzemeltetnek. Ezt teszi lehetővé a gazdasági bizottság által javasolt módosítás" - tudatta.   

AFP

Más megközelítésben viszont a Rogán-indítvány elfogadásával lényegében lehetővé tennék azt, hogy az EU-t és a nemzetközi egyeztetéseket megkerülve építség meg nálunk a DÁ-t. Ahogyan az Indexen megjelent: amennyiben a gazdasági bizottság módosító indítványa átmegy, akkor Magyarországon nem csak rendszerüzemeltető építhet vezetéket, hanem bármely olyan gázipari cég, amely a MEKH-től erre engedélyt kap.

Ebben az olvasatban a módosító alig burkolt célja, hogy a kormány megprábálja kicselezni az egyre fenyegetőbb brüsszeli szigort. Már abban a tekintetben, hogy e módosító indítvány elfogadása után nem biztos, hogy Magyarorsázg Bulgária és Szerbia sorsára juthat, vagyis: nem feltétlenül volna hatással a kormányra az, ha Brüsszelből konkrétan megüzennék Budapestre (mint korábban Szófiába, és október elején Belgrádba): hogy tessék leállni a DÁ építésével, punk-tum.
Egy ilyen kérés esetén a magyar kormány a törvényre mutogatva vélhetően széttárná a karját, hogy ő bizony nem tehet semmit, hiszen a vezetéképítési engedélyt a "független és szakmai alapon döntő" energiahivatal adja ki, az a hivatal az ügyben az illetékes. A ködösítés, és az elhárító manőver bár felettébb átlátszó, ám arra minden bizonnyal elegendő lehet, hogy a kormány némi időt nyerjen vele, s az uniós forrásokat ne olyan hamar, mint ahogy azt - ellenszegülés esetén - Bulgáriának kilátásba helyezték. (Szerbiának, mely a Déli Áramlaton keresztül végre saját csővéghez juthatna október elején küldték meg a brüsszeli ukázt, azt, hogy ha a Déli Áramlat építésével nem hagynak fel, veszélyeztetik az eu-s tagfelvételüket.

Ahogy azt az ukrajnai gáztranszportunk leállítását követően, korábban megírtuk: az indítvány azzal egészítené ki a földgázellátásról szóló törvényt, hogy közvámraktárként (mely eddig ismeretlen kategória volt e területen) üzemeltetett földgáztárolóban elhelyezett földgáz tulajdonjoga szabadon átruházható, és ahhoz nem kell földgáz-kereskedelmi engedély vagy korlátozott földgáz-kereskedelmi engedély.

Mint megírtuk: első olvasatban ez olyan megoldásnak tűnik, mint hogy bárki vehet gépkocsit anélkül, hogy jogosítávnya is volna, de a pontos értelmezésére egyelőre egyetlen gázcég sem vállalkozott – próbálják pontosan értelmezni a javaslatot. Az tűnik biztosnak, hogy e jogszabálynak az lehet a gyakorlati következméye, hogy az oroszok bespájzolhatnak nálunk télre mintegy 700 millió köbméter gázt. De az egyelőre nem teljesen világos, hogy pontosan mi ezzel a céljuk.

A szeptember végén benyújtott egyéni képviselői indítvánnyal valójában helyzetbe hozott Gazprom ugyanis vagy nekünk tartalékol (amit az alapján lehet jó üzletnek mondani, hogy a gáztranszportokkal ellentétben, ezt nem "take or pay" (értsd: vedd és fizess) kellett kifizetni, viszont biztosan lesz ennyi gázunk akkor is a már betárolt mennyiség mellett, ha az orosz-ukrán vita hevében bármelyikük elzárja a gázcsapokat) vagy nálunk spájzol be más fogyasztóknak - például Szerbiának. Ez utóbbi esetben is jó üzlet lehet ez, ha a betárolási költség jellentős, illetve a ha ezzel a magyar állami gáztározók kihasználtsága jobb. Az azonban továbbra sem egyértelmű, hogy a törvénymódosító milyen célból iktatja ki a tárolókban lévő gáz tulajdonjog-változásának engedélyezését.

Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.