Nemzetstratégiai jelentőségű lett az állam gázvezeték-vásárlása
Nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítette a kormány a magyar állam részesedés-szerzését a Magyar Gáz Tranzit Zrt.-ben - olvasható a Magyar Közlönyben megjelent kormányrendeletben.
A rendelet szerint a kormány közérdekből nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősíti, hogy az állam nevében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő társasági részesedést szerezzen a Magyar Gáz Tranzit Zrt.-ben.
Az MVM Zrt. közgyűlése a vonatkozó kormányhatározat alapján kedden döntött a Magyar Gáz Tranzit Zrt. 49,98 százalékos tulajdoni hányadának értékesítéséről. Az MVM Zrt.-nek a magyar-szlovák összekötő földgázvezeték építéséért és üzemeltetéséért felelős társaságban lévő részesedését a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. vásárolja meg 3,75 milliárd forintért a magyar állam nevében.
A tranzakció és a kormányhatározat végrehajtásával, valamint a rendszerüzemeltetői tanúsítás megszerzésével a Magyar Gáz Tranzit Zrt. megkezdheti a kereskedelmi üzemet az Európai Unió harmadik energiacsomagjával összhangban. A kormány augusztusban döntött a Magyar Gáz Tranzit Zrt. megvásárlásáról.
A magyar-szlovák gázvezeték a tervezett uniós szintű észak-déli gázfolyosó fontos elemeként összeköttetést biztosít a nemzeti földgázvezeték rendszerek között Lengyelországtól Horvátországig. Az új, kétirányú, magyar-szlovák nagynyomású összekötő földgázszállító vezeték összesen 111 kilométer hosszú - ebből 92 kilométer magyar területen, míg 19 kilométer szlovák területen fut - és az éves szállítási kapacitása szlovák-magyar irányban óránként 500 ezer köbméter (nagyjából évi 4 milliárd köbméter) magyar-szlovák irányban pedig óránként 200 ezer köbméter (nagyjából évi 1,6 milliárd köbméter).
A vezeték a magyar földgázszállító vezetékrendszert köti össze a szlovák vezetékrendszerrel, két végpontja Vecsés, illetve a szlovákiai Felsőzellő.
A 2011 januárjában megkötött magyar-szlovák kormányközi megállapodást követően a Magyar Gáz Tranzit Zrt. és szlovák partnere, az Eustream a.s. 2012. május 17-én kötött közös beruházási megállapodást a projekt 2015-re történő kereskedelmi forgalomba állításáról, valamint rögzítették annak feltételrendszerét és műszaki paramétereit.
A beruházás teljes összege mintegy 150 millió euró, amelynek egy részét az EU finanszírozza az Európai Energiaügyi Gazdaságélénkítő Program keretében. A Magyar Fejlesztési Bank Zrt. - mint az MFB Invest Zrt. tulajdonosa - is részt vett a beruházás finanszírozásában. Ennek részeként 2012 júliusában az Európai Beruházási Bank (EIB) 75 millió eurós hitelszerződést kötött az MFB-vel.