Egy észak-olaszországi kisváros lakosai népszavazással tiltatták be a tömeges méhpusztulást okozó növényvédő szerek használatát, azonban úgy tűnik a zöld szemléletű érdekérvényesítésnek az EU-s szabályozások nem kedveznek.
Az Ausztriával és Svájccal határos Dél-Tirol tartományban található, ötezer fős Malles települése már hosszú ideje tiltakozott – a térség híres - almaligeteinek permetezéses művelése ellen, féltve saját maguk és környezetük egészségét. A lakosság ellenérzését alátámasztó szakértői vélemény szerint azon túl, hogy a mérgező vegyszerek a gyümölcs elfogyasztásával az emberi szervezetbe jutnak, a növényvédő szerek kipermetezésekor jelentős mennyiség „célt tévesztve” a környező növényekre, vizekbe és a levegőbe kerül, így károsítva az ültetvények közvetlen szomszédságában található házak, iskolák, sportlétesítmények látogatóinak egészségét. A probléma a helyi méhészeket is súlyosan érintette, mivel a vegyszerekkel való érintkezés a méhállományok tömeges pusztulásához vezetett. Az ilyen következmények egyébként Magyarországon sem ismeretlenek.
Lakossági nyomásra a városvezetés idén népszavazásra bocsátotta az ügyet: a növényvédő permetek teljes betiltását, így a gyümölcsösök biogazdálkodással való művelését a szavazók elsöprő többsége – 75% - támogatta. Ez a hatalmas eredmény reményt adhatott volna arra, hogy a példaértékű lakossági kezdeményezést követve a szomszédos tartományok után akár Európa-szerte további közösségek induljanak el így az ökológiai gazdálkodás útján.
A remény azonban gyorsan elszállt, amikor egy héttel később az olasz kormánybiztos Dél-Tirol kormányzójának írt levelében jogszerűtlennek minősítette a szavazást, kifogásolva annak tartalmát, valamint a végrehajtás módját.
A levél szerint a növényvédő szerek alkalmazásának korlátozása nem tartozik állami döntési jogkörbe, mivel az, az Európai Unió kompetenciája. A levél utal arra is, hogy egyik ország vagy állam sem rendelkezik a permetezőszerek általános betiltásához szükséges szakvéleménnyel. Formai hibaként kifogásolja a többnapos szavazás lehetőségét, illetve a szavazólistákkal való egyeztetés állítólagos elmaradását. Úgy tűnik, hogy a zöld szemléletű érdekérvényesítésnek az EU-s szabályozások gátat szabhatnak – olvasható a Greenpeace blogján.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, hírlevelünkre feliratkozva megteheti!