Öt embert őrizetbe vettek, és több száz tonna húst vizsgálnak Kínában a múlt hét végén kirobbant romlotthús-botrány miatt, amely több nyugati étteremláncot érint.
A Shanghai Husi Food Companynál múlt hét végén leleplezték le a szabálytalanságokat.
A sanghaji Dragon TV szerint lejárt szavatosságú, esetenként hulladékból újra feldolgozott húst adott el a cég csaknem egy tucat nyugati, illetve kínai étteremláncnak, köztük a KFC-t birtokló Yum Brands-nek és a McDonald's-nak, a Pizza Hutnak, az IKEA-nak, a Starbucks-nak és a Burger Kingnek.
A hatóságok megállapítása szerint nem dolgozói, hanem vállalati szintű gyakorlat volt a mismásolás, a Husitól vásárló cégeknek ugyanakkor nem tudtak erről.
A sanghaji élelmiszer- és gyógyszerbiztonsági hatóság több száz tonna húst lefoglalt, ennek egy részét közvetlenül a vállalattól, más részét kilenc érintett nyugati étteremlánctól. Az előzetes vizsgálatok több mint ötezer mintában találtak eddig lejárt szavatosságú húst.
A teljes vizsgálat a hatalmas mennyiség miatt hetekig is eltarthat.
A romlotthús-ügy Sanghajon túl az ország több más területére kiterjed, a Husi a hatóságok birtokába került dokumentumok szerint több mint félszáz vállalatnak szállított ugyanis termékeiből.
A kínai lapok a kelet-kínai Csöcsiang, Csianghszu, a közép-kínai Szecsuán, Honan, a dél-kínai Kuangtung és az észak-kínai Belső-Mongólia tartományokat is az érintett területek között említik.
A Husi Élelmiszeripari vállalatot birtokló, amerikai székhelyű OSI Csoport szerint elszigetelt esetről van szó, és gyors változásokat ígérnek a helyzet megoldására.