Egy nyugdíjas tábornok az új sztár Amerikában, aki kisvállalkozóknak ad vezetési tanácsokat.
James „Mad Dog” Mattis, nyugdíjas tengerészgyalogos tábornok írt egy pompás könyvet cégvezetés, menedzsment témakörben. A négycsillagos tábornok több mint negyven évig vezette az amerikai hadsereg elit alakulatát, a tengerészgyalogosokat. Katonái élő legendaként tisztelik, őszintesége és bajtársiassága miatt. Egy történet szerint magára vállalt egy kockázatos éjszakai őrjáratot tizedese helyett, hogy az családjával tölthesse a karácsonyt. Mattis jelenleg a Stanford Egyetem vezetőképző intézetében tanít üzleti stratégiát és menedzsmenttudományokat. A könyv, amit írt, azonnal a sikerlisták élére ugrott, most ebből emeljük ki a legfontosabb megállapításokat.
A személyes példa a legjobb inspiráció
Mattis szerint a cégvezető akkor tudja legjobban inspirálni a dolgozóit, ha látják rajta, hogy tisztában van a saját szerepével, illetve szenvedélyesen és elhivatottan végzi a dolgát. Ha nem jár a személyes példával az élen munkabírásban, stratégiai gondolkodásban, akkor senki sem fogja követni.
Delegáld a feladatokat!
A világ legjobb és leghatékonyabb hajóhada a brit Nelson admirális parancsnoksága alatt alakult ki a 17-18. század fordulóján, mondja Mattis. Nelson alapelve az volt, hogy minden tiszt önállóan el tudja dönteni, hogy mit csináljon veszélyhelyzetben. Tehát a kiválasztásnál nem az volt a fő szempont, hogy milyen gyorsan hajtják végre a parancsokat, hanem, hogy mennyire tudnak kreatívan és önállóan dönteni.
Támogasd a beosztottaidat, ha hibáznak
A munkatársak bizalmának megszerzése egy cégvezető számára az egyik legfontosabb dolog, mert bizalom nélkül nincs fejlődés. Tehát semmiképpen sem szabad durván leszúrni a beosztottat, helyette például inkább ezt kérdezzük tőle: „És mit tanultál ebből a hibából?”. A rossz vezető pillanatokon belül le tudja rombolni a bizalmat, hogy felépítse helyette a félelem birodalmát.
Megfelelő szervezeti kultúra kialakítása
A fejétől bűzlik a hal – forgathatnák ki Mattis mondását, aki szerint a kultúra az mindig felülről jön. Tehát mindig a vezetőn múlik, hogy milyen viszonyokat, automatizmusokat, kommunikációs csatornákat alakít ki egy szervezetben. Szerinte a kultúra mindig adva van, így ennek tartalmáról nem érdemes vitázni, a lényeg a megvalósításon múlik, ami a vezetők dolga. És attól jó vagy rossz a vezető, hogy mennyire képes megvalósítani az adott céghez leginkább illő szervezeti kultúrát.