Emelkedett az európai uniós forrásokból finanszírozott állami beruházások volumene.
A Statisztikai Hivatal csaknem 15 százalékos bővülést mért 2012 azonos időszakához képest. Éves szinten is nőtt a beruházások volumene, 2012-höz képest 7,2 százalékkal. Az alacsony bázis miatt a növekedés nagy, de még bőven nem érjük el a válság előtti beruházási szintet. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a bővülés azt bizonyítja, hogy a növekedés erős gazdasági szerkezeten alapul.
"Az elmúlt időszakban nagyon sok beruházás elmaradt, és most úgy ítélik meg a gazdasági szereplők, hogy javul a környezet, így érdemes befektetni, és növelni a kapacitásokat. Ez meglátszik az állami és magánszektor beruházásain is" - magyarázta a Híradónak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza.
A beruházások túlnyomó többsége uniós pénzből valósul meg. Ilyen volt például Magyarország egyik legnagyobb gumiabroncs-futózó üzeme, amely a közelmúltban épült fel az Új Széchenyi Terv segítségével Nyíregyházán. A csarnok 200 millió forintba került. A próbaüzem már elindult, az új gépeket tesztelik. A beruházással a meglévő 44 mellé 14 újabb munkahelyet hoztak létre. "Három év alatt gyakorlatilag megháromszoroztuk a termelést, és a régi üzemünk technológiailag erre már nem volt alkalmas" - nyilatkozta a Híradónak Berecz Péter, a Marso Holding műszaki igazgatója.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.