Eladó Oskar Schindler gyára. A gyár egykor az 1200 zsidót bújtató cseh-német iparos, kém – akiről Steven Spielberg filmet is készített – tulajdonába tartozott. A lerobbant állapotban lévő épületegyüttest jelképes összegért adnák el.
Kalapács alá kerülhet Oskar Schindler gyára – írja a Bloomberg. A Schindler listája című Steven Spielberg által rendezett filmből ismert cseh-német iparos és kém 1944-ben több mint 1200 zsidó bújtatott el a gyár területén. A Brnenec település területén található gyárat ugyanakkor nem lesz könnyű eladni: a gyár csődbe menetele után az utóbbi tíz évben több mint 100 polgári- és büntetőjogi eljárás zajlott a komplexum sorsát illetően. A helyi polgármester, Blahoslav Kaspar szerint ugyanakkor hamarosan lezárulhatnak az utolsó vitás kérdések is, és elkezdhetik árulni a gyárat.
Az épület most azonban igen leromlott állapotban van, a polgármester szerint bár komoly potenciált látnak az épületegyüttesben, úgy néz ki a terület, mintha szétbombázták volna. Kaspar azon is fáradozik, hogy uniós források segítségével a környezeti kármentesítést is elvégezzék a területen, ahol akár egy könnyűipari létesítmény, vagy egy holokausztmúzeum is helyet kaphatna.
A gyár a háború előtt egy zsidó családhoz tartozott, 1944-ben Schindler – a német kémszolgálathoz fűződő jó kapcsolatai miatt – át tudta helyeztetni addig Lengyelországban működő gyárát Csehországba. A gyárat a háború után 1948-ban államosították, Schindler pedig, mivel háborús bűnök miatt Csehszlovákiában körözték (Abwehr-tag volt) előbb Németországba, majd Dél-Amerikába költözött. Itt sikertelen vállalkozásokba kezdett, zsidó csoportok tartották fenn, 1962-ben pedig a Yad Vashem izraeli holokauszt-emlékhelyen fát ültettek emlékére.
A gyár eközben a környék legnagyobb foglalkoztatója lett, a textilipari létesítmény egészen a 90-es évek közepéig működött. A gépeket ezután ellopták, az ablakokat betörték, és becslések szerint legalább 40 millió cseh korona (körülbelül 440 millió forint) lenne az az összeg, amennyiért környezetvédelmi szempontból kármentesíteni lehetne a területet.
Tomas Kraus csehországi zsidó vezető szerint a holokausztmúzeumra nekik nincs elég pénzük, ám lehetséges, hogy tudnak szerezni pénzt erre a tengerentúlról. Kraus szerint az emlékhelyet már a film után létre kelett volna hozni, most van az utolsó lehetőség erre, mielőtt az egész gyár összedől.