2014. január. 29. 18:40 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2014. január. 29. 18:33 Vállalkozás

Állásidőn a dolgozók, sztrájkbizottság a Vegyiművekben

A Munka Törvénykönyvében előírt konzultációs folyamat megsértése miatt bírósághoz fordul a legnagyobb hazai vegyipari szakszervezet, a VDSZ a rákoskeresztúri EVM Háztartásvegyipari és Kozmetikai Zrt.-nél történtek miatt – mondta Székely Tamás elnök szerdán tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján.

Az ügy előzménye az, hogy elkezdték leszerelni a gyár gépeit, anélkül, hogy erről az ott dolgozó mintegy 100 munkavállalót értesítették volna. Ezért a helyi szakszervezet szerda reggel megalapította a sztrájkbizottságot. Annak kapcsán pedig, hogy tavaly október óta a munkavállalók béréből levont járulékokkal és egyéb kötelezettségekkel (gyerektartás, egészségpénztári befizetések, szakszervezeti tagdíj) mi történt, rendőrségi feljelentés született – mondta Székely Tamás. Az EVM 94 dolgozója február 3-ig állásidőre kényszerült 2014 első heteiben.

Az EVM az Egyesült Vegyiművek utódcége, amely egykor több ezer embert foglalkoztatott, s amely Székely információi szerint januártól új vezetőség irányít. Puskás Ferenc lett a cég igazgatóságának elnöke (más információk szerint vezérigazgatója), Bende Károlyt váltva, aki tavaly év végén még ugyanezt a pozíciót töltötte be. Puskás azonban nem volt hajlandó egyeztetni a dolgozókkal, egy jogi képviselőt küldött maga helyett szerdán, aki érdemi egyeztetést nem folytatott a szakszervezettel. Az ügyvéd lapunknak telefonon munkatársunknak elmondta, hogy a munka törvénykönyvében előírtaknak megfelelően egyeztetett az üzemi tanáccsal, tájékoztatta Puskás Ferenc belépéséről a tulajdonosi körbe. A tárgyaló ügyvéd ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy továbbítja a tulajdonosk felé a munkavállalók béréből levont járulékok és egyéb kötelezettségek befizetéséről szóló kérdést.

A VDSZ az üzemi dolgozóktól néhány hete vette át a tárgyalások irányítását, és bejelentette, hogy sztrájkbizottságot is alakítanak. Ez azt jelenti, hogy a konzultáció idején a gyárból elvileg megakadályozhatnák a gépek leszerelését, ami a VDSZ szerint folyamatban van. A VDSZ ezért a konzultáció szabályainak megsértése miatt bírósághoz fordul öt napon belül. (Várhatóan még szerdán megteszik ezt a lépést, hogy megóvják az anyagi fedezetet, hogy a dolgozók jövőbeni követeléseinek fedezetét biztosítsák.)

Székely szerint a rendőrség áttette az ügyet az adó- és vámhivatalhoz, a NAV-hoz (az adóhatósághoz egyelőre nem érkezett be a rendőrségi átirat). Ez utóbbi szervezet a Céginfo.hu adatai szerint január 15-én hatályos adóhatósági végrehajtást kezdeményezett eljárást az EVM ellen – jelentette be Székely. Az EVM ellen nem indult felszámolási eljárás, a beszállítók nem indítottak el ilyen folyamatot a VDSZ-elnök szerint, akivel szintén tárgyaltak. Éppen ezért a cég dolgozói vannak a legnehezebb helyzetben, mert teljesen bizonytalan a sorsuk: munkájukról a munkáltató nem tájékoztatja őket, adóbevallásukhoz nem kaptak papírokat, elbocsátásukról nem rendelkeztek, a cég nem hajlandó velük kommunikálni. (A cég vezetőit nem sikerült utolérnie a hvg.hu-nek sem szerdán, amikor telefonon próbálta hívni a vállalatot a Cinkotai úti telephelyen.)

A gyárban patthelyzet van, egy ideig nem engedték be az üzemi tanácsot, hosszas huzavona után azzal az indokkal mehettek be, hogy munkaügyi ellenőrzést tartanának. A gyárban lévő tudósítónkat arról informálták a helyszínen, hogy szerelik le a gépeket. A szakszervezeti elnök elmondta, hogy felvették a kapcsolatot a tulajdonos magyar képviselőjével, de a leszereléssel kapcsolatos érdemi információt ő sem adott.

A hivatalos céginformáció adatai szerint az EVM jegyzett tőkéje 835 millió 950 ezer forint. Tulajdonosai az Opten céginformációs szolgáltató szerint a részben magyar magánszemélyek tulajdonában lévő GreenLight Kft. – amelynek tulajdonosai között felbukkan az USA Delaware államában bejegyzett Dub Trainig Corp. is, a cég tulajdonjoga azonban egyelőre bejegyzés alatt áll –, amely a cseh Bochemie a. s.-tól vásárolta meg a társaságot. Ehhez képest történt tulajdonváltásról tájékoztatott ma a tárgyaló ügyvéd.

A társaság a mérlegadatok szerint 2010 és 2012 között 3-3,5 milliárd forint árbevételt ért el. Az üzemi eredménye 2012-ben fordult veszteségbe, 370 millió forinttal. A cég adózott eredménye 2010-ben még 24 millió forint volt, de 2011-ben már 115 millió, 2012-ben pedig 359 millió veszteséget mutatott a mérlegbeszámoló.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.