Részvény-adásvételi szerződést kötött a Mol Nyrt. a Wintershall Norge AS-vel, 14 olajkutatási-termelési licenc részesedésének megvételéről, amelyek az Északi-tenger Egyesült Királysághoz tartozó részén találhatóak - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
Részvény-adásvételi szerződést kötött a Mol Nyrt. a Wintershall Norge AS-vel, 14 kutatási-termelési licenc részesedésének megvételéről, amelyek az Északi-tenger Egyesült Királysághoz tartozó részén találhatóak - tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.
A közlemény szerint a tranzakció által a Mol az északi-tengeri régióban is megveti a lábát. Az átvett portfólió magába foglalja a Broom 29, a Catcher 20, a Cladhan 33,5, valamint a Scolty és Crathes mezők 50 százalékos nem operátori részesedését. Szintén a tranzakció része a Wintershall Sullom Voe terminálban és Brent vezetékrendszerben meglévő tulajdoni hányadának átvétele. A tranzakció azonnali készletnövekedést és jelentős közép-távú termelésnövekedést is jelent a Mol számára.
A vételár 375 millió dollár, amely a 2014 első negyedévében esedékes záráskor módosulhat. Az ügylet zárásának előfeltétele az Egyesült Királyság Energia és Klímaügyi Misztériumának (DECC), illetve a releváns mezőkön tulajdoni hányaddal rendelkező partnerek jóváhagyásának megszerzése.
Az akvizíció megvalósításának fedezete a csoport 2013-as működési cash-flow-ja, amely jóval meghaladja az organikus beruházások és a tranzakció költségének összegét - közölték. A tájékoztatás szerint az akvizíció stratégia jelentőségű a Mol számára, mivel a társaság tengeri kutatási-termelési tudásbázisát bővíti, és további növekedés elérését célozza a régióban. A megvásárolt eszközök életciklusukat tekintve főleg mezőfejlesztési és termelési fázisban vannak, így hozzájárulnak a Mol-portfolió jelenlegi csökkenő kitermelési trendjének ellensúlyozásához.
Az akvizíció mintegy 5 százalékkal növeli a Mol-csoport készletét. Az ezen felül átvett földtani vagyon kiaknázása a további értékteremtés lehetőségét kínálja - írja közleményében a társaság. A becsült készlet döntő mértékben, 97 százalékban jó minőségű kőolaj. A Broom mező 2014-ben naponta 1 ezer hordóegyenérték (Mboepd) mennyiséggel növeli meg a csoport kitermelését, míg a megvásárolt eszközök 6 Mboepd mennyiséggel járulhatnak hozzá a Mol termeléséhez 2015-ben. A portfolió kitermelésének csúcsa várhatóan 16-18 Mboepd, amelyet 2018-19-ben érhet el a társaság.
Az Északi-tenger viszonylag kis politikai kockázata kedvezően befolyásolja majd a Mol kutatás-termelési kockázati profilját. A kiterjedt északi-tengeri infrastruktúra lehetővé teszi az új találatok gyors fejlesztését és a kisebb találatok gazdaságos kiaknázását - áll a közleményben.
Az akvizíciót követően a Mol-csoportnak lehetősége nyílik az Egyesült Királyságban kiírt kutatási koncessziós pályázatokon való részvételre, továbbá szorosabb együttműködést alakíthat ki a régióban működő elismert operátorokkal. A társaság emellett profitálhat az Egyesült Királyságban elérhető adókedvezmények felhasználásakor.
Az akvizíció olyan stratégiai lépés, amely a tengeri kutatási-termelési tevékenység kiterjesztésével új fejezetet nyit a Mol életében - idézi a közlemény Alexander Dodds-ot, a Mol-csoport kutatás-termelés ügyvezető igazgatóját. Az Északi-tenger óriási, bizonyított szénhidrogén-készlettel rendelkező terület, amelyet kiterjedt infrastruktúra köt össze az Egyesült Királyság és Észak-Nyugat-Európa olaj és gázpiacaival. A várakozások szerint a megvásárolt eszközök megfelelő alapot szolgáltatnak a Mol számára egy új kutatási-termelési központ megteremtéséhez, amely a regionális növekedés bázisa lehet, organikus és inorganikus lépések megtételéhez egyaránt - közölte az igazgató.
Az adásvétel mellett a Mol és a Wintershall stratégiai együttműködési megállapodást is kötött, amelynek célja kutatási és termelési növekedési projektek közös megvalósítása az északi-tengeri és a közel-keleti régióban. Az együttműködő felek szándéka, hogy hosszabb távú, aktív együttműködést alakítsanak ki, illetve kölcsönösen felhasználják a másik fél tapasztalatait és szaktudását.
Az európai ellátásbiztonság záloga a kontinens szomszédságában található Északi-tenger, amely a világ negyedik legnagyobb, és egyben az egyik legstabilabb kutatási-termelési területe. Ezen túl a még fel nem tárt potenciál szintén jelentős, ahogy ezt az utóbbi évek találatai igazolják - emelte ki a közlemény szerint Rainer Seele, a Wintershall vezérigazgatója.