2013. október. 10. 19:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 10. 19:57 Vállalkozás

Németül is kattintható már a Huffington Post

Elindult csütörtökön a Huffington Post amerikai online hírmagazin német nyelvű változata. A Huffington Post médiacsoport és a német Burda holding Tomorrow Focus nevű cégének közös vállalata az üzleti terv szerint két év alatt 3 millió eurót fordít az online magazinra. A tulajdonosok arra számítanak, hogy a vállalkozás három év alatt nyereséges lesz, éves árbevétele öt éven belül eléri a 10-15 millió eurós szintet, és a portál öt év alatt bekerül az öt legolvasottabb német nyelvű hírportál közé.

A német HuffPo az amerikai oldal mintája alapján működik. A portált 15 újságíró szerkeszti, a tartalmat pedig elsősorban az ingyen dolgozó blogszerzők állítják elő.

A főleg hírekből, blogbejegyzésekből és vendégszerzők véleménycikkeiből szerkesztett oldalon az első nap több neves német közéleti személyiségtől közöltek írást. Robert Zollitsch freiburgi érsek, a német katolikus püspöki konferencia elnöke például a halálbüntetésről, Rene Obermann, a Deutsche Telekom igazgatótanácsának elnöke pedig a "gigabit társadalom" kialakulásáról írt esszét a HuffPónak.

A magazin ingyen olvasható, bevételeit pedig reklámokból akarják előállítani.  Megjelenését a német média több szereplője bírálta. A lapkiadók szövetsége szerint a HuffPo támadás az online sajtóban fizetős modellekkel próbálkozó vállalkozások ellen. Az újságírók szövetsége azt kifogásolta, hogy nem fizetik meg az önkéntes szerzőket, miközben Németországban a szerzői jogok tulajdonosainak megfelelő díjazás jár.

A legélesebben Matthias Döpfner bírálta az új versenytárs megjelenését. A HuffPo az "újságírás üzleti anti-modellje" – mondta a Springer lapkiadó vállalat vezérigazgatója, akinek vezetésével a közelmúltban fizetős rendszerre tért át a Welt.de, a Die Welt című lap hírportálja.

Az új német online magazin vezetői szerint a HuffPo "mindenkinek jó", az ingyen író szerzőknek is, hiszen a portál révén ismertséget szerezhetnek.

A HuffPo platformot kínál mindenkinek, akik jól értenek valamihez, legyenek akár hobbiszakácsok, formatervezők vagy sportolók, hogy eljuttassák véleményüket és ötleteiket az olvasók igen széles köréhez – mondta Sebastian Matthes főszerkesztő a Deutschlandradio Kultur közszolgálati rádiónak.

Azt viszont nem lehet garantálni, hogy az erőfeszítés meg is éri. Biztosan lesznek csalódott bloggerek és vendégszerzők, akik írásait kevesebben olvassák majd, mint amire számítottak – tette hozzá.

A Berliner Zeitung összeállítása szerint a HuffPo egyik nagy erőssége a portál forgalmát folyamatosan elemző szerkesztőségi rendszer, amely egyebek között azt is figyeli, hogy milyen karriert futnak be az írások a Twitteren vagy a Facebookon, és az olvasói csoportok eltérő igényei alapján automatikusan több változatot készít elő a cikkekből, vagyis más-más címmel és képi illusztrációval látja el ugyanazt a szöveget.

A végső döntést azonban nem bízzák algoritmusokra, mint például a Google hírgyűjtő oldalán, a cikkeket a szerkesztők helyezik el a portálon - mondta Sebastian Matthes a berlini lapnak, megjegyezve, hogy a HuffPo rendszeréről a német médiában sokan "csak álmodnak".

Az amerikai Huffington Post 2005-ben indult. Naponta átlagosan nagyjából 1600 írás jelenik meg a portálon, amelyet havonta csaknem 50 millióan látogatnak. Az olvasók havonta átlagosan 8 millió kommentárt fűznek a cikkekhez, amelyek egy több mint 30 ezer bloggerből álló szerzői körtől származnak. A Pulitzer-díjjal kitüntetett online magazint 2011-ben felvásárolta az AOL internetszolgáltató 315 millió dollárért. Az alapító Arianna Huffington a médiacsoport elnöke. A portálnak egyebek mellett francia, spanyol és japán nyelvű változata is van.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.