2013. október. 09. 07:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 09. 08:52 Vállalkozás

Szerény profitért tömegesen jönnek Magyarországra a külföldi pékségek

Több száz albán és horvát pékség működik Magyarországon, és további 150-en jelezték, hogy üzletet nyitnak. Ennek ellenére a pékségek száma évről évre csökken. Az ágazatban az átlagprofit nem haladja meg az 1-1,5 százalékot.

Becslések szerint 3-400 albán és három tucat horvát pékség működik Magyarországon, és további 150-en jelezték, hogy üzletet nyitnak – derül ki a szerdai Népszavából. Jelenleg a hazai sütőipar egyharmada lehet külföldi tulajdonban.

A lap Werli Józsefre, a Magyar Pékszövetség szakmai titkárára hivatkozva azt írja: a nagy láncok csaknem mindegyike saját sütődét üzemeltet és többnyire önköltségi áron kínálja a kenyeret. Ez a beszállítóknak és a többi piaci szereplőnek kemény versenyt jelent, a fogyasztók viszont jól járnak, és a lisztár csökkenése miatt a kenyér árának emelésére sem kell számítani.

A 2008-ban nyilvántartott 1300 pékségből mára 1100 maradt, évente 30-50 főleg kis sütöde zár be. Az ágazatban az átlagprofit nem haladja meg az 1-1,5 százalékot. A szövetség a gázolaj árának bizonyos mértékű visszatérítését tartja elképzelhetőnek, és igényt tartana az 5 százalékos áfakörre – olvasható a cikkben.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.